Planetarium

W dniu 13 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w niezapomnianej lekcji astronomii, a to wszystko dzięki wizycie Mobilnego Planetarium. Prowadzący zajęcia w ciekawy sposób przekazał wiedzę dostosowaną do wieku poszczególnych grup. Dzieci dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki i Układ Słoneczny. Pod ogromną kopułą namiotu, przy wykorzystaniu technik multimedialnych nasi uczniowie podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie. Najmłodsi uczestnicy obejrzeli film polskiej produkcji „Magiczny globus”, który opowiada przygodę małej Mii podczas wakacji. Jej dziadek wyjaśnia jej jak Ziemia obiega Słońce oraz dlaczego mamy 4 pory roku, a jej wujek Edmund posiada magiczny globus, który może zniweczyć naturalny cykl ruchu Ziemi.

Klasy starsze film „Świt ery kosmicznej” nawiązujący do tematyki podboju kosmosu a dokładnie do wyprawy na Księżyc przez Związek Radziecki oraz Stany Zjednoczone. Opowiadał o prawdziwych informacjach (bo były długo ukrywanie) lotu na Księżyc Jurija Gagarina, pierwszym w historii spacerze kosmicznym Aleksieja Leonowa (Rosjanina ) oraz film „Początki życia na Ziemi” historia powstania naszej planety Ziemi, a w tym jak powstał Księżyc i ostatnim wymieraniu na Ziemi 65 mln lat temu.

Najstarsze klasy zapoznały się z filmem ”Explorer” produkcji polskiej to wspaniale opowiedziane prawa Kepplera, ruch planet wg Kopernika i Keeplera oraz informacje co trzeba zrobić żeby dolecieć do Marsa czy stacji kosmicznej ISS. Historia filmu koncentruje się na motywie podróży człowieka na Marsa – temacie znajdującym się w czołówce aktualnych trendów w filmach o kosmosie na ekranach planetariów.Film doceniono na całym świecie. Zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Piękna oryginalna muzyka skomponowana przez Igora Uskokovica.

Uczestnicy pokazów byli zaciekawieni a Planetarium wzbudziło w uczniach wiele pozytywnych emocji