Świetlica w roku szkolnym 2023/2024 czynna jest w godzinach

 

6:50 – 8:50   oraz   11:45-15:45.

W ramach świetlicowej innowacji pedagogicznej „Poznajemy regiony Polski” zaprosiliśmy uczniów I etapu edukacyjnego do poznania tradycji, zwyczajów oraz obrzędów ludowych z poszczególnych regionów Polski. Naszą podróż rozpoczynamy od Kaszub.

Prezentacja stroju ludowego kaszubskiego

Nakryciem głowy mężczyzny jest filcowy kapelusz ozdobiony tasiemką. Na białą płócienną koszulę chłopak zakłada albo krótką kamizelkę zwaną liwkiem, albo nieco dłuższy kaftan węps, dopasowany do figury, ozdobiony wyszyciami i rzędami metalowych guzików. Starsi mężczyźni przywdziewają ponadto kosztowne sukmany o kroju kontuszowym. Odświętne buksy, czyli spodnie uszyte z zamszu, wpuszczone są w skorznie, wysokie buty wykonane z surowej skóry, o sztywnej, szerokiej cholewie, zawsze wypolerowane i błyszczące.
Kobieta nosi na głowie złotnicę, czyli aksamitny czepek wyszywany złotą nicią i ozdobiony wstążkami, dziewczyna stroi głowę wiankiem lub opaską w kolorze spódnicy. Na białą płócienną koszulę zakłada aksamitny gorset wyszywany złotą lub srebrną nicią, czarny lub w kolorze spódnicy. Kaszubka nosi jednocześnie dwie spódnice: spodnia pełni rolę halki, wierzchnia jest szeroka i suto marszczona, w żywych kolorach dla młodych, w ciemnych dla starszych kobiet. W pasie zawiązuje białą lnianą zapaskę zwaną szertuchem, ozdobioną u dołu misternym haftem. Odświętne wiksówki, czyli czarne, zapinane na pasek półbuciki, zakłada do białych pończoch. Uzupełnieniem stroju są korale.

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego kaszubskie instrumenty ludowe:

https://www.youtube.com/watch?v=aJ-g100iTdY

oraz wysłuchania tradycyjnej pieśni kaszubskiej, będącej jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów folkloru kaszubskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=Fo5vzZA8gP0

Na kolejną podróż, która mamy nadzieję wzmocni w Was poczucie radości z bycia Polakami, zapraszamy za miesiąc, odwiedzimy Podlasie. 

                                                                                                            Katarzyna Makuch-Jachowicz, Sylwia Oberska

Skip to content