Nasza szkoła 20 grudnia 2019 r. dołączyła do Akcji #WigiliaBezPlastiku
Pozbądźmy się plastikowych zastaw z wigilii klasowych.
Zastąpić je można papierowymi lub własną zastawą przyniesioną z domu. #plasticisnotfantastic

To miała być mała lokalna akcja, w klasie, szkole, gminie, powiecie, a tu… akcja „Klasowa Wigilia bez Plastiku” obiegła właśnie cały kraj. Wymyśliła ją Joanna Gadomska, nauczycielka biologii w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie, finalistka ogólnopolskiego konkursu Nauczyciel Roku 2018, autorka bloga „Biologia z Blondynką”.

Na czym polega akcja?
Pani Joanna proponuje, aby wszystkie organizowane klasowe wigilie w szkole, odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców, gdyż używane są one zaledwie przez 2-3 godziny, a w środowisku niestety rozkładać się będą od 100 do 1000 lat. Namawia w swojej akcji, aby wszyscy przynieśli ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki. Główny cel akcji – wspólne ograniczenie ilości plastikowych odpadów – im ich mniej, tym lepiej dla naszego środowiska i przyszłych pokoleń.

Świetny pomysł i pokazanie, że nie trzeba od razu zmieniać prawa, albo czekać, aż zmiany wejdą w życie. Każdy z nas, każdego dnia może działać na rzecz środowiska. W dzień klasowej Wigilii, przynieśmy z domu swój widelec i talerz wielokrotnego użytku.