Chleb, który żywi i zachwyca(…) poezja Mickiewicza…” (T. Różewicz)

10 grudnia 2021r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Oto lista zwycięzców:
Kategoria kl. VII-VIII
I miejsce – Emilia Krawczykowska
II miejsce – Magdalena Warda
II miejsce – Daria Koper
III miejsce – Weronika Poteralska
III miejsce – Natalia Januszewska.

Organizatorzy konkursu: Anna Śliwakowska, Jolanta Zasempa.

Uczniowie naszej szkoły składają muzyczne życzenia bożonarodzeniowe’2021.

Dnia 15.12.2021 r. odbył się „Świetlicowy Konkurs Kolęd i Pastorałek” dla uczniów klas I-III. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Laureatami zostali: Pola Antczak – I miejsce, Justyna Broszkowska – II miejsce, Mateusz Orziński – III miejsce. Życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

Organizatorkami konkursu były Katarzyna Makuch-Jachowicz i Sylwia Oberska.

Uczniowie klasy I zakończyli realizację pierwszego modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytamy z klasą. Lekturki spod chmurki”. Wybraliśmy lekturę „Pilot i ja” Adama Bahdaja. Wykonaliśmy chmurkę Tosię i uzupełniliśmy lekturniki. Zorganizowaliśmy Dzień Postaci z Bajek. Wykonaliśmy zakładki do książek. Spacerowaliśmy w wirtualnym Mieście Zawodów i wykonaliśmy własną makietę takiego miasta. Nasze „Agencje detektywistyczne” tropiły bohatera lektury – pilota. Z klocków i różnych innym materiałów konstruowaliśmy samoloty. Obejrzeliśmy film ukazujący pracę pilota. Dzięki tym wszystkim działaniom w ciekawy sposób poznaliśmy lekturę oraz przedstawiony w niej zawód.

Opracowanie Małgorzata Olczyk

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

Opracowanie Anna Krawczykowska

Siódmoklasiści na OPAL-u

4 grudnia uczniowie kl. VII: Maria Dobosz, Amelia Fila, Maja Trzeciak i Kacper Smolarek uczestniczyli w MDK – u w konkursie recytatorskim podczas XXXVI Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego OPAL. Hasło przewodnie tegorocznych zmagań recytatorskich to „Wojna serca i rozumu„. Miło nam poinformować, że Maria Dobosz zajęła 3. miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Opracowanie Anna Śliwakowska

Mikołajkowa wycieczka klasy VII do Cinema City.

Do „Miasta Świętej Wieży”  udaliśmy się pociągiem. Był  film i McDonald’s czyli to, co uczniowie lubią najbardziej…


Opracowanie Agnieszka Rakowska

1 grudnia 2021 roku uczniowie klasy IV, V i VI byli na jednodniowej wycieczce we Wrocławiu. To piękne i malownicze miasto, stolica Dolnego Śląska, przywitało nas dżdżystą pogodą. Pierwszym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu, był Rynek tego miasta. Przepiękna Starówka i niesamowity późnogotycki Ratusz wyglądający jak domek z piernika zachwyciły nas wszystkich. Podczas spaceru, szukając sławnych wrocławskich krasnali spacerowaliśmy po zabytkowych uliczkach. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, położonego na jednej z 12 wysp, tworzących miasto Wrocław. Tu powstała pierwsza osada z zamkiem książęcym. Większość budynków w Ostrowie Tumskim jest związana z religią. Na tak niewielkiej przestrzeni mieści się kilka różnych kościołów. Ale to tutaj mieści się także Most Miłości, który na uczniach zrobił duże wrażenie. Kolejnym etapem naszego zwiedzania było Muzeum Mineralogiczne. Obecnie zbiory Muzeum Mineralogicznego liczą ok. 30.000 okazów minerałów z całego świata. Ich podstawą jest kolekcja zgromadzona przed 1945 rokiem. Powojenne lata przyniosły uzupełnienie i wzbogacenie zbiorów o nowe okazy, zebrane przede wszystkim z terenu Polski. Zwiedzaliśmy również Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Muzeum jest jedyną w Polsce placówką gromadzącą i chroniącą zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Muzeum, utworzone w 1921 r. w Warszawie, od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu. Zbiory muzealne są gromadzone w działach: Filatelistycznym oraz Historii Poczty i Telekomunikacji. W Bibliotece znajduje się polska i obca literatura z zakresu filatelistyki, poczty i telekomunikacji, polskie i zagraniczne czasopisma i katalogi specjalistyczne, a ponadto starodruki i rękopisy. Wystawy o profilu filatelistycznym, historycznym i artystycznym – prezentowane w kraju i za granicą – zdobywają nagrody i wyróżnienia, m.in. w ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Muzeum posiada własne wydawnictwa, do których należą katalogi zbiorów i wystaw, przewodniki i informatory, bibliografie, monografie historyczne i rocznik muzeum. Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. 

Opracowanie Jolanta Zasempa

Światowy Dzień AIDS – klasa VII, przyłączyła się do akcji, solidaryzując się z osobami chorymi na AIDS.
Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. W tym roku hasło Rock Red Ribbon (w wolnym przekładzie przypnij, noś Czerwoną Kokardkę) wzmacnia przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi. Popularyzując symbol Czerwonej Kokardki podkreślamy jej znaczenie i symbolikę.

Opracowanie Agnieszka Rakowska

Konkurs plastyczny „Piękna nasza Niepodległa” organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 rozstrzygnięty. Wpłynęło 86 prac z radomszczańskich szkół podstawowych. Nasza szkoła zdobyła cztery wyróżnienia w trzech kategoriach:
Leon Dobosz kl. II
Arsen Ilchenko kl. I
Milena Olas kl. IV
Natalia Gębicz kl. VII
Gratulujemy!

27 listopada 2021 r. w auli Państwowej Szkoły muzycznej I st. Im. G. Bacewicz w XXVI Festiwalu Piosenki Dla Przedszkolaka „Podajmy sobie ręce” organizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 1 w Radomsku udział wzięła Alicja Sowa uczennica Oddziału Przedszkolnego przy PSP nr 5 w Radomsku. Alicja zaśpiewała piosenkę pt. „Walczyk szczęśliwych dzieci”. Festiwal ma na celu prezentację umiejętności wokalnych i inspiracji twórczych dzieci oraz ich wspomaganie w rozwoju uzdolnień i talentów.

Opracowanie Nina Soska

NASI UCZNIOWIE ŚWIETUJĄ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA WSPÓLNIE Z UNICEF
Konwencja o Prawach Dziecka została przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku. Polska ratyfikowała konwencję w 1991 roku. Warto dodać, że to Polacy byli inicjatorami powstania tej światowej konstytucji dziecięcej. Konwencja obowiązuje w prawie wszystkich państwach na świecie. Należy też wspomnieć, że o ile Francja uznawana jest na świecie za kolebkę praw człowieka, to Polska jest ojczyzną praw dziecka. To z Polski wyszła szanowana na niemal całym świecie myśl pedagogiczna Janusza Korczaka. To w Polsce powstał pierwszy order przyznawany przez dzieci, czyli Order Uśmiechu, który jest obecnie odznaczeniem międzynarodowym przyznawanym pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. I wreszcie, to właśnie Polska zainicjowała prace nad uchwaleniem Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań na rzecz swoich rówieśników, których prawa często są łamane, aby ich głos był słyszalny przez dorosłych, polityków i media. Dzisiaj, uczniowie naszej szkoły przyszli ubrani na niebiesko, przyłączając się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy angażują się w globalne obchody tego święta.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego, w tym tygodniu, uczniowie w naszej szkole wraz z wychowawcami przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Dzień Zdrowego Śniadania – śniadanie daje moc”. Celem programu było: zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania; przyczynienie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację. Akcja przeprowadzona została w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”). Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę – wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki. Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, prowadzonymi przez członków szkolnego koła PCK, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Zostały również przygotowane przez SU i PCK, gazetki szkolne mające na celu zwiększenie świadomości zdrowego odżywiania. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju , masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa, szaszłyki, sałatki, płatki owsiane. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, szaszłyki, sałatki itp. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne … palce lizać…

16 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły zwiedzali stolicę Polski, w tym: Łazienki Królewskie, Stare Miasto,  Centrum Nauki Kopernik, PGE Narodowy, Pałac Kultury i Nauki. Najwięcej wrażeń dostarczyło uczniom zwiedzanie Stadionu oraz Centrum Nauki Kopernik. „Wycieczkowicze” – pełni wrażeń, emocji i pozytywnych wspomnień – wrócili do Radomska późnym wieczorem…

Opracowanie Michał Wolski

11 listopada 1918 r. – dzień, który kojarzy się Polakom z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, został oficjalnie uznany jako święto państwowe dopiero pod koniec lat 30. XX w. Tragiczny okres II wojny światowej nie zniszczył polskiej pamięci o odzyskaniu niepodległości. Natomiast w Polsce komunistycznej święto było zakazane, lecz obchodzone nielegalnie. Przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku, ze względu na epidemię, społeczność naszej szkoły nie mogła spotkać się na wspólnym apelu, by uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie znaczy to jednak, że nasi uczniowie zapomnieli… Pamiętamy! Wyrazem tego jest audycja, która 10 listopada była udostępniona przez radiowęzeł całej społeczności szkolnej. O godz.11:11 – ubrani w biało-czerwone barwy – odśpiewaliśmy Hymn Państwowy. Z okazji tego wielkiego święta udostępniamy również prezentację pt. „Święto Niepodległości”. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzmy sobie i naszej Ojczyźnie, by zawsze była wolna, silna, piękna, aby mogła się rozwijać w pokoju i dostatku. Wszystkiego dobrego z okazji Święta Niepodległości, Polsko!

Opracowanie Agnieszka Rakowska

10 listopada 2021 r. klasa V udała się do miasteczka Ruchu Drogowego w Radomsku. Celem był udział w praktycznej części egzaminu na Kartę rowerową. Swoje pierwsze w życiu „prawo jazdy” otrzymali wszyscy uczniowie klasy. Gratulujemy! PSP nr 5 dziękuje przedstawicielowi Komendy Powiatowej Policji w Radomsku za przeprowadzenie egzaminu oraz Rodzicom Uczniów klasy V, którzy wykazali się zaangażowaniem i pomocą w zorganizowaniu wyjazdu do miasteczka. Klasa V – będąc tego dnia poza murami szkoły – wzięła również udział w akcji „Szkoła do Hymnu!”. Punktualnie o godzinie 11:11 odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Opracowanie Michał Wolski

Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić„. Pierwsza sobota listopada była w naszej szkole pracowitym dniem. Dzięki ofiarności ludzi dobrego serca uczniowie mogą cieszyć się nowymi meblami w szatni szkolnej, która stała się jaśniejsza i przestrzenna. Cała społeczność wyraża serdeczne podziękowania Hurtowni Płyt Meblowych S-GROUP za przekazanie płyt, Firmie Adam Olczyk MEBLANET za wykonanie mebli oraz Rodzicom: p. Damianowi Węglewskiemu, p. Grzegorzowi Krzyszkowskiemu, p. Adamowi i Anecie Olczykom za pomoc w ich montażu. Dziękujemy!
 
Opracowanie Danuta Kaczmarczyk

Dnia 09.11.2021 r. odwiedzili nas hobbici. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Niebawem kolejne wizyty w powieści fantasy.

Opracowanie Katarzyna Wieczorek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony 5 listopada to jedno z najsympatyczniejszych świąt. W piątek uczniowie klas I – III oraz oddziału przedszkolnego zamienili się w swoich ulubionych bohaterów. Była prezentacja bajkowych postaci oraz wiele zabaw związanych tematycznie ze znanymi wszystkim baśniami i bajkami.

Opracowanie Małgorzata Olczyk

Dużym sukcesem zakończył się udział naszych uczniów w rozgrywkach piłki ręcznej. W mistrzostwach miasta reprezentanci naszej szkoły zajęli III miejsce uzyskując jednocześnie awans do zawodów powiatowych, na których wywalczyli II miejsce. Gratulujemy!

Opracowanie Damian Proszowski

4 listopada poznaliśmy nazwiska laureatów etapu rejonowego konkursu „Książka mówi”. Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się uczennica kl. VII Maria Dobosz. Dalej trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Opracowanie Anna Śliwakowska

Akcja KASZTANOBRANIE w PSP nr 5 w Radomsku zakończona! Zebraliśmy 284 kg kasztanów! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dostarczone do szkoły zbiory! Pozyskane ze zbiórki pieniądze zostały przekazane na potrzeby szkolnych organizacji uczniowskich, tj. Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Samorządu Uczniowskiego.

Opracowanie Marlena Dygudaj, Damian Proszowski (opiekunowie akcji)

Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji MEiN „Szkoła pamięta”.  Tym razem uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w następujące działania:
– odwiedzenie grobów zmarłych pedagogów na cmentarzu parafialnym (kl. V);
– wykonanie tematycznej gazetki upamiętniającej druhnę Rosi – nauczyciela naszej szkoły, pomysłodawczynię Festiwalu OPAL (kl. VII);
– opracowanie prezentacji biograficznych i plakatu przedstawiającego sylwetkę Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” i Tadeusza Różewicza (kl. VI i VIII);
– nauka pieśni patriotycznych (kl. IV – VIII);
– zapoznanie uczniów z miejscami pamięci narodowej w Radomsku i okolicach;
– projekcja filmu „Ocalić od zapomnienia” (kl. VII).

Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem”. (Emily Potter)

Opracowanie Agata Spałka 

Ślubuję:
Być dobrym Polakiem…
To słowa rozpoczynające treść Ślubowania, które 29.10.2021 r. wypowiedzieli uczniowie klasy I.
Dzieci, pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Olczyk, przygotowały część artystyczną. Pierwszaki z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na koniec otrzymały upominki ufundowane przez rodziców.

Opracowanie Małgorzata Olczyk

W dniu 28.10.2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania „Zaczarowany Świat Książek” organizowanym przez PSP nr 4 i PSP nr 7. Szkołę reprezentowali uczniowie: Jakub Cichoń z klasy VI i Tymoteusz Trzeciak z klasy V, który zdobył wyróżnienie w tym konkursie. Cieszymy się z kolejnych sukcesów naszych uczniów. 

Opracowanie Agata Spałka

27 października uczennice kl. VII Hanna Dratwa i Maria Dobosz reprezentowały szkołę w konkursie pt. „Książka mówi” w Piotrkowie Trybunalskim. Konkurs organizowany jest na terenie województwa łódzkiego i składa się z 3 etapów. Dziewczęta wystąpiły na ten moment na etapie rejonowym. Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (dla szkół podstawowych) i twórczości Cypriana Kamila Norwida (dla szkół średnich). Hanna czytała wiersze: „Niebo złote ci otworzę…” i „Jesień to gwiazdy” , Maria natomiast: „Sur le pont d’Avignon” i „Noc samobójcza”. Ocenie podlegała interpretacja czytanego tekstu oraz oprawa artystyczna prezentowanego utworu. Uczennice do konkursu przygotowały panie: p. Anna Śliwakowska i p. Agata Spałka. Nad oprawą muzyczną czytanych wierszy czuwał p. Michał Wolski. Teraz z niecierpliwością wszyscy oczekują na na wyniki.

Opracowanie Anna Śliwakowska, Agata Spałka

22 października w Miejskim Domu Kultury odbył się 23. Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny „Miłość pisze się Jezus”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII a: Oliwia Mossur i Maja Trzeciak. Celem konkursu jest, m.in. propagowanie idei poprawnej pisowni, motywowanie uczniów do doskonalenia umiejętności w zakresie ortografii. Do zmagań z wyrazami „nieco trudniejszymi” przystąpiły 44 osoby. Warto dodać, iż dziewczęta były najmłodszymi uczestniczkami. Gratulujemy udziału!

Opracowanie Anna Śliwakowska

Wyniki wyborów do prezydium Samorządu Uczniowskiego
W dniu 21.10.2021 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do prezydium Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły. Wzięło w nim udział 152 uczniów wybierających swoich przedstawicieli spośród 4 kandydatów. Wśród wszystkich oddanych głosów 2 były nieważne. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
Zgodnie z Regulaminem w skład prezydium Samorządu Uczniowskiego weszły 4 osoby , z następującym przydziałem czynności w roku szkolnym 2021/2022:
Antonina Zielińska kl. VI – 59 głosów – PRZEWODNICZĄCY SU
Maja Antczak kl. V – 41 głosów – ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO
Maja Trzeciak kl. VII – 28 głosów – CZŁONEK
Zofia Małecka kl. V – 22 głosy – CZŁONEK
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!
Opiekunowie SU

W poniedziałek 18 października 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku uroczyście wręczono stypendia prezydenta Radomska za wybitne osiągnięcia w nauce oraz za wybitne osiągnięcia artystyczne. Młodzież została nagrodzona za sukcesy w roku szkolnym 2020/2021. Jedną ze stypendystek została nasza uczennica z kl. VII Maria Dobosz. Gratulujemy!

Opracowanie Agnieszka Rakowska

W dniu 17 października 2021 r.  w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów etapu rejonowego II edycji konkursu pięknego czytania „Książka Mówi”, którego celem jest rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida.

Jedną z laureatek została nasza uczennica Maria Dobosz z kl. VII. Serdeczne gratulujemy oraz życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim!

15 października obchodzony był Światowy Dzień Mycia Rąk. W obecnym czasie umiejętności dokładnego mycia rąk i przestrzeganie reżimu sanitarnego są szczególnie ważne. Dlatego też 14 października zespół edukacji wczesnoszkolnej wspólnie z p. pielęgniarką i członkami Szkolnego Koła PCK przeprowadził akcję poświęconą przypomnieniu zasad prawidłowego mycia rąk.

Pani pielęgniarka przeprowadziła w klasach I – III i oddziale przedszkolnym pogadankę a starsze koleżanki pokazały młodszym uczniom jak prawidłowo myć ręce. Zajęcia zakończyły się wspólnym wykonaniem plakatów i kolorowanek.

Opracowanie Małgorzata Olczyk

Z okazji Dnia Jeża (10 XI) w klasach 4-8 odbyły się prelekcje poświęcone temu pożytecznemu i sympatycznemu ssakowi. Jeż jest częstym gościem naszych ogrodów, w poszukiwaniu pokarmu co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony wyginą.

Największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, więc niezbędna jest podstawowa wiedza nie tylko o zwyczajach i potrzebach jeży, także o opiece i pomocy jeżom chorym, potrąconym przez samochody.

Uczniowie dowiedzieli się gdzie szukać pomocy i azylu dla jeży. Można zwrócić się do lekarza weterynarii lub dzwonić pod nr pogotowia jeżowego

tel. 603 673 647, 505 140 960 (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży „Nasze Jeże„)

Dniu Jeża towarzyszyły też konkursy: konkurs plastyczny dla dzieci młodszych (klasy I-III) i quiz wiedzy o jeżach dla klas starszych.

Opracowanie Jolanta Ostojska

XXI Dzień Papieski 

Tegoroczny XXI Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Nie lękajcie się!” Na korytarzu szkolnym przygotowano z tej okazji wystawkę, a w każdej klasie podczas lekcji religii przeprowadzone zostały katechezy tematyczne.

Idea „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za Jego osobę.

Podczas każdego Dnia Papieskiego we wszystkich kościołach i na ulicach miast odbywa się zbiórka pieniężna na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga w kształceniu się zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Opracowanie Elżbieta Janik

Dzień Edukacji Narodowej to odpowiedni czas na podziękowania i życzenia. Obchody tegorocznego święta przybrały formę Koncertu Życzeń. W ten odświętny, październikowy poranek zestawem upominkowym dla wszystkich pracowników szkoły były życzenia oraz muzyczny relaks. 

Opracowanie Elżbieta Janik, Katarzyna Makuch – Jachowicz

We wrześniu 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science fiction. Książki Lema inspirowały i wciąż inspirują artystów, pisarzy, twórców filmowych i teatralnych. Z tej okazji odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w kategoriach klas IV-VI oraz VII-VIII. Uczniowie czytali fragmenty utworów pisarza. Oto lista zwycięzców:

Kategoria kl. IV-VI
I miejsce Oliwier Dziegieć
II miejsce Jakub Cichoń
III miejsce Wiktoria Bogacka

Kategoria kl. VII-VIII
I miejsce Amelia Fila
II miejsce Martyna Mendelska
III miejsce Maciej Pioruński

Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu. Zdjęcia w galerii przedstawiają laureatów.

Opracowanie S. Oberska, K. Makuch – Jachowicz

Dnia 28.09.2021 r. z okazji Dnia Chłopaka dla klasy I-III oraz oddziału przedszkolnego zorganizowano wyjazd do MDK na film pt. „Mała Wielka Stopa 2„: W rodzinie siła.

Opracowanie Katarzyna Makuch – Jachowicz

Dzień Chłopaka w klasie I. Były upominki, świetna zabawa i dużo uśmiechów.

Opracowanie Małgorzata Olczyk

Bardzo dużym sukcesem dla naszych uczniów zakończył się udział w IX Festiwalu Pięknego Czytania zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ładzicach i Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku. Uczennica klasy VII Maria Dobosz została Mistrzem Festiwalu Pięknego Czytania, jak również otrzymała Nagrodę Starosty Powiatu Radomszczańskiego. Natomiast uczeń klasy V Tymoteusz Trzeciak zdobył nagrodę Dyrektora Muzeum Regionalnego w Radomsku. Do konkursu uczniów przygotowały panie: Anna Śliwakowska, Agata Spałka i Jolanta Zasempa. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowanie Agata Spałka

Już po szósty nasza szkoła wzięła udział w konkursie ph. „Elektrosprzęt w dobre ręce” organizowanym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o. o. pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Radomska. Uczniowie, rodzice a także inni chętni oddali zużyty elektrosprzęt, co dało naszej szkole wśród szkół podstawowych III miejsce i nagrodę pieniężną. Dziękujemy za udział!

 

Opracowanie Jolanta Ostojska

28 września klasa IV – z okazji Dnia Chłopaka – udała się do Stacji Grawitacja w Częstochowie. 

Opracowanie Michał Wolski

Dnia 17.09.2021 r. w klasach I-III odbyły się warsztaty zdrowego żywienia prowadzone przez dietetyczki z „Natur House”. Uczniowie poznali zasady prawidłowego odżywiania, odkryli różnorodne, pełne świeżości i smaku produkty, uczyli się uważnego jedzenia, rozwijali swoje słownictwo kulinarne. Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem w działania proponowane przez panie dietetyczki. Odpowiednie odżywianie jest podstawą prawidłowego rozwoju młodych ludzi. Błędy żywieniowe mogą powodować różne problemy, które negatywnie wpływają na organizm dzieci i młodzieży. Jest to narastający problem o charakterze globalnym. Na zamieszczonych zdjęciach widzimy piramidę żywienia, rozwiązywanie krzyżówek przez uczniów oraz grupowe zdjęcie z panią dietetyk i wychowawcą klasy.

Opracowanie Katarzyna Makuch-Jachowicz, Sylwia Oberska

We wtorek odbyły się kolejne spotkania w ramach współpracy z Komendą Policji w Radomsku, tym razem dla kl. VII i VIII. Zajęcia dotyczyły sytuacji i zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży, cyberprzemocy, ogólnie pojętego bezpieczeństwa. Aspirant p. Agnieszka Kropisz rozmawiała z uczniami na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, poruszała zagadnienia dotyczące przejawów demoralizacji wśród dzieci i młodzieży, a także przedstawiła katalog środków wychowawczych, jakie może zastosować sąd rodzinny wobec nieletniego. Uczniowie aktywnie włączali się w dyskusję oraz zadawali dużo pytań dotyczących różnych zachowań oraz ich skutków prawnych.

Opracowanie Agnieszka Rakowska

W ramach działań prewencyjnych z zakresu profilaktyki społecznej, realizowanych cyklicznie przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Radomsku, odbyły się dzisiaj w naszej szkole pogadanki z przedstawicielami Policji z zakresu Bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie klas I – III poznali zasady prawidłowego zachowania się na drodze, dowiedzieli się również jaki wpływ na ich bezpieczeństwo mają elementy odblaskowe, które na koniec spotkania trafiły do rąk uczniów.

Opracowanie Agnieszka Rakowska

1 września 2021 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Ze względu na panujące warunki epidemiczne uczniowie spotkali się tego dnia z wychowawcami. Wszystkim uczniom i nauczycielom spokojnego roku szkolnego życzy administrator strony.

Skip to content