1 września 2020 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Ze względu na panujące warunki epidemiczne uczniowie spotkali się tego dnia z wychowawcami. Wszystkim uczniom i nauczycielom spokojnego roku szkolnego życzy administrator strony,

15 września obchodzimy International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Na całym świecie organizowane są działania, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole po raz pierwszy najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem. Dzieci obejrzały film poznając bohaterkę książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds, a która opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie. Uczniowie tak jak Vashti szukali swoich talentów. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Prace plastyczne ozdobiły korytarz szkolny i plac przed szkołą.

29 września o godzinie 9:00 odbył się Szkolny Konkurs Głośnego Czytania dla klas IV-V. W tym dniu przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W Szkolnym Konkursie Głośnego Czytania zwyciężył Tymoteusz Trzeciak z klasy IV, II miejsce zajęła Wiktoria Bogacka z klasy IV, III miejsce Maja Antczak, również z klasy IV. Konkurs został zorganizowany przez: Jolantę Zasempę, Katarzynę Makuch-Jachowicz oraz Sylwię Oberską.

Od 1 października 2020 r. wznawia działalność Szkolna Kasa Oszczędności. SKO działa pod patronatem ESBANKU Banku Spółdzielczego w Radomsku. Każdy chętny uczeń może założyć książeczkę oszczędnościową. Minimalna kwota wpłaty na książeczkę wynosi 1 zł. Przyjęcie od ucznia pieniędzy potwierdza wychowawca klasy wpisem do książeczki SKO. Zachęcamy dzieci do gromadzenia swoich oszczędności i spełniania marzeń.

Dzień Chłopaka w naszej szkole.

Warsztaty PGK. W dniu 30.09.2020 r. uczniowie klasy II i III wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku. Dzieci pozyskały wiele ciekawych informacji na temat segregacji odpadów oraz przetwarzania śmieci. Na zakończenie odbył się mini quiz, w którym aktywni uczniowie otrzymali drobne upominki. 

Tabliczka mnożenia to nieodłączny element uczniowskiej codzienności. Od 25.09.2020 r. do 2.10.2020 r.
uczniowie przygotowywali się do X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele konkursów i akcji, które zachęcały zarówno młodszych, jak i starszych do polubienia się z liczbami. Piątek 25.10.2020 r. przebiegał pod hasłem „Młodzi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia
pamiętają. Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie. 
W kolejny piątek 2.10.2020 r. na lekcjach matematyki wyłanialiśmy Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Mistrzowie Tabliczki Mnożenia: klasa 4 – Wiktoria Bogacka, klasa 5 – Jakub Cichoń, klasa 6 – Kacper Smolarek, klasa 7 – Szymon Wójcik, klasa 8 – Michał Stańczyk. Wszyscy mistrzowie otrzymali ordery zaprojektowane przez uczennicę klasy 8. Natalię Podawcę. Najlepsze prace plastyczne na wiersz i rymowankę związaną z tabliczką mnożenia zostały przedstawione na tablicach mieszczących się na dolnym korytarzu.

6 października 2020 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  sprawdzianie praktycznych umiejętności niezbędnych dla uzyskania karty rowerowej. Dziękujemy policjantom z KPP w Radomsku za przeprowadzenie profesjonalnego sprawdzianu oraz Panu Arkadiuszowi Grzywnie za transport rowerów.

Nasza szkoła 15.10.2020 r. wzięła udział w kampanii społecznej organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski pod hasłem „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”. Dzień Białej Laski to święto osób, które nie widzą. Chcą one w tym dniu przypomnieć, że pomimo swojej niesprawności potrafią samodzielnie żyć i doskonale funkcjonować. Przy niewielkiej i właściwej pomocy innych ludzi mogą pokonywać własne ograniczenia i być pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. W klasie IV i V przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjno-wychowawcze. Organizatorzy: Sylwia Oberska, Katarzyna Makuch Jachowicz, Agata Spałka, Jolanta Zasempa.

30 października 2020 r. rozstrzygnięto Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny ”Jesienny krajobraz nad wodą” zorganizowany przez Publiczne Przedszkole nr 3 w ramach realizowanego programu edukacji ekologicznej. Inspiracją dla dzieci 6 – letnich do wykonania konkursowej pracy plastycznej była prezentacja multimedialna pt. ,,Jesienny krajobraz nad wodą”. Emilka Stankiewicz i Ala Nowakowska z naszej szkoły wykonały prace pod kierunkiem pań Agnieszki Rakowskiej i Urszuli Dyktyńskiej. Jury z 20 prac plastycznych przyznało I miejsce Alicji Nowakowskiej nagradzając jej wyobraźnię, różnorodność barw i kształtów oraz poszukiwania własnych, oryginalnych rozwiązań. Gratulujemy Ali i życzymy dalszych sukcesów!

W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej nasza szkoła wzięła udział ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”. Nauczyciele wspólnie z uczniami podjęli szereg działań, mających na celu uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci zarówno o naszych bliskich, jak i tych, którzy polegli broniąc naszej wolności. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Uczniowie kl. I-III odbyli wirtualny spacer po Miejscach Pamięci Narodowej, oglądali filmy upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Pierwszoklasiści namalowali kwiaty dla wszystkich tych, którzy zapisali się w historii naszego narodu. Ta wzruszająca i piękna lekcja patriotyzmu, do której przystępują uczniowie jest i będzie kultywowana każdego roku przed dniem 1 listopada.

Nasza szkoła wzięła udział w akcji #SzkołaPamięta.

10 listopada wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do Hymnu!”

Bajeczki choć stare, nam dzieci uczyły,
więc ekran niech stanie się znów dla nich miły.
Z nostalgią powróćmy, odkurzmy wspomnienia,
mądrymi bajkami możemy świat zmieniać.

11 listopada Dzień Postaci z Bajek to radosne spotkanie ze sztuką. W naszej szkole był to dzień pełen wrażeń. Dzień, w którym poznawaliśmy nowe bajki, dzieliliśmy się wiedzą o już poznanych, rozwiązywaliśmy zagadki. Rozwijaliśmy twórczość plastyczną.

Uczniowie naszej szkoły – sześć zespołów konkursowych z klas VII i VIII wzięli udział w MIĘDZYSZKOLNEJ GRZE TERENOWEJ on-line. Więcej o konkursie – kliknij w obrazek po prawej stronie.

29.10.2020 r. Pani Małgorzata Olczyk przeprowadziła warsztaty edukacyjne dla klas II i III pt.: „Stany skupienia wody i jej obieg w środowisku naturalnym”. Uczniowie empirycznie zapoznawali się ze stanami skupienia tej bezcennej substancji, która choć niezbędna do życia często jest niedoceniana. Uczniowie klas 0-II, w ramach projektu Edukacji ekologicznej prowadzonej w naszej szkole, obejrzeli przedstawienie oparte na scenariuszu lekcji wydawnictwa MAC pt.: „Przygody kropelki”. Przedstawienie to dostępne jest na oficjalnym kanale naszej szkoły w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=t3Gu0epUPvo. Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie otrzymali karty pracy do uzupełnienia, na których mieli odtworzyć zjawiska zachodzące w przyrodzie w czasie wędrówki kropli wody w środowisku naturalnym. Galeria po prawej stronie zawiera – między innymi – najciekawsze prace naszych uczniów.

Nasza Szkoła po raz trzeci włączyła się w akcję charytatywną Fundacji Wszystkich Świętych, polegającą na sprzedaży cegiełek oraz zniczy z logo Fundacji. Pomimo zawieszenia zajęć w szkole, udało nam się rozprowadzić wszystkie otrzymane znicze. Zysk ze zbiórki w całości będzie przeznaczony dla podopiecznych fundacji, których wskażą placówki uczestniczące w akcji. W tegorocznej zbiórce udało nam się zebrać kwotę 468,11 zł. Dziękuję uczniom, ich Rodzicom oraz pracownikom Szkoły za okazane serce i szczodrość. Pamiętajmy, że wspólnie możemy dokonywać rzeczy niezwykłych, wkraczając w świat wartości, takich jak otwartość na problemy drugiego człowieka, życzliwość, sprawiedliwość, a przede wszystkim dobroć. Opracowanie:  Elżbieta Janik. 

W listopadzie, uczniowie klasy III, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej ,,Słońce nad Polską„. Celem konkursu było promowanie zachowań mających na celu ochronę naturalnego środowiska. Kształtowanie u dzieci wrażliwości ekologicznej i artystycznej. Rozwijanie poczucia harmonii z przyrodą. Kinga Jończyk zajęła I miejsce, a Laura Babińska, Igor Pukacz i Julia Kowalczyk otrzymali wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom.

Natalia Podawca wyróżniona w konkursie „Książka mówi
Dnia 18 listopada 2020 r. odbył się finałowy etap konkursu wojewódzkiego „KSIĄŻKA MÓWI” organizowanego przez Departament Kultury i Edukacji Województwa Łódzkiego oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach przy współpracy Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi. Celem Konkursu było rozwijanie czytelnictwa przez zainteresowanie i poznanie twórczości Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, upowszechnianie jego myśli, rozważań na uniwersalne tematy takie jak życie, śmierć, wiara, moralność, sztuka, poezja, teatr, przyjaźń, miłość, rodzina, wolność, solidarność, patriotyzm, Ojczyzna – w roku upamiętniającym Wielkiego Polaka. Uczennica naszej szkoły NATALIA PODAWCA znalazła się wśród 12 uczniów ze szkół województwa łódzkiego, którzy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego. Przebieg konkursu miał formę bezpośredniego kontaktu na odległość z wykorzystaniem zdalnej platformy. Powodzenia i sukcesów uczniom życzyła Pani Halina Cyrulska – zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji. Konkurs uatrakcyjnił występ artystyczny Pana Radosława Osypiuka – aktora Teatru im. Jaracza w Łodzi. Za piękne przeczytanie prozy i wiersza Papieża Św. Jana Pawła II Natalia otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy Natalii i życzymy dalszych sukcesów.

Książki na kwotę 5000 zł do biblioteki szkolnej – nagroda w konkursie KSIĄŻKA MÓWI
W związku, że nasza szkoła znalazła się wśród pierwszych dziesięciu placówek, które zgłosiły swój udział w konkursie „Książka mówi” organizowanego przez Departament Kultury i Edukacji Województwa Łódzkiego oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Skierniewicach przy współpracy Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi, otrzymaliśmy nagrodę w postaci książek o łącznej wartości pięciu tysięcy złotych. Dodatkową zaletą nagrody było to, iż sami mogliśmy przygotować listę tytułów książek, które wzbogaciły nasz szkolny księgozbiór.

1 grudnia 2020 r. odbył się w naszej szkole Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego organizowany przez Łódzkiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2020/2021. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy VIII: Maja Bartoszewska, Magdalena Gębicz, Oliwia Jasitczak, Patryk Olczyk, Natalia Podawca, Mikołaj Przerada, Szymon Ratecki, Emilia Simkiewicz, Emil Włudara. Najlepsze wyniki osiągnęli: Natalia Podawca, Emil Włudara oraz Mikołaj Przerada. Natalia Podawca zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

4 grudnia do oddziału przedszkolnego oraz uczniów klasy V zawitał św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci obdarowując wszystkich wspaniałymi prezentami. Pamiątką tego radosnego spotkania na pewno będą wspólne zdjęcia.

 

W grudniu chętni uczniowie klasy VII uczestniczyli w szkolnym konkursie z języka niemieckiego – „Die schӧnste Weihnachtskarte” – najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa. Konkurs polegał na wykonaniu kartki świątecznej w kształcie bombki wraz z życzeniami w języku niemieckim. W konkursie I miejsce zajęła Julia Wiecha, II miejsce Kamila Krawczyk, a III miejsce Weronika Poteralska. Gratulujemy!!!
Organizatorem konkursu była Katarzyna Zielińska – nauczyciel języka niemieckiego.

Kalendarium stanu wojennego

Dziewczęta z kl. VIa na „OPALU” 2020!

12 grudnia zakończył się XXXV Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny „OPAL” 2020. Tegoroczna edycja została przeniesiona do sieci, z powodu pandemii festiwal odbył się zdalnie. Do konkursu recytatorskiego przystąpiły uczennice kl. VIa: Oliwia Andrzejczyk, Maria Dobosz, Hanna Dratwa i Maja Trzeciak. Dziewczęta zaprezentowały się w interpretacji wierszy mieszczącej się w tematyce „Obcy”. Miło nam poinformować, że Maria Dobosz zajęła I miejsce, a Hanna Dratwa III. Gratulujemy uczestniczkom!
Szóstoklasistki do konkursu przygotowała Anna Śliwakowska.

W noc wigilijną, w blasku świec, melodia kolęd płynie w mrok, niech Wam przyniesie radości moc i wiele szczęścia w Nowy Rok! Życzenia składają dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z wychowawczynią.

Kartki bożonarodzeniowe uczniów klasy I

Kartki bożonarodzeniowe uczniów klasy III

21 grudnia 2020 r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Historycznego dla uczniów klas IV – VI „POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”. Z uwagi na zdalne nauczanie w dobie pandemii konkurs miał formę testu online. Uczniowie wykazali się wiedzą dotyczącą barw narodowych, polskiego godła i hymnu państwowego. Nagrodzone osoby: I miejsce ex aequo zdobyły uczennice klasy VI – Maria Dobosz i Maja Trzeciak, II miejsce również ex aequo zajęły Antonina Zielińska i Maja Rączkowska – uczennice klasy V.
Gratulujemy! Konkurs przygotowały  Jolanta Ostojska i Marlena Dygudaj.

We wtorek 22 grudnia 2020 r. w oddziale przedszkolnym odbyła się Wigilia. Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście.
Wszystkie dzieci dzieląc się opłatkiem składały sobie świąteczne życzenia, wspólnie kolędowały i częstowały się przygotowanymi przez rodziców smakołykami. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, uczą też poprawnych, kulturalnych zachowań przy stole podczas np. rodzinnych spotkań, wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w konkursie ph. „Elektrosprzęt w dobre ręce” organizowanym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o. o. pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Radomska. Uczniowie, rodzice a także inni chętni oddali zużyty elektrosprzęt, w sumie ponad 2600 kg. Dało to naszej szkole wśród szkół podstawowych II miejsce i nagrodę pieniężną.

Skąd się wzięły życzenia bożonarodzeniowe? Pomysłodawcą świątecznej kartki był niejaki Thomas Sturrock, wywodzący się ze Szkocji. Swoją kartkę z życzeniami wykonał w latach 40. XIX w. Niedługo potem pocztówki ze świątecznymi motywami stały się niezwykle popularne. Polacy pierwsze kartki z życzeniami zaczęli sobie wysyłać pod koniec XIX w., ale wiemy, że już w średniowieczu ludzie z okazji Bożego Narodzenia obdarowywali się karteczkami z wypisanymi na nich sentencjami. Jak co roku organizowane są liczne konkursy na najpiękniejszą kartkę świąteczną. W tym roku w ogólnopolskim konkursie plastycznym, organizowanym przez MDK w Radomsku, pt. „Moja kartka Bożonarodzeniowa”, uczennica kl. VI Martyna Mentek zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy. Wyróżniona kartka będzie tłem do świątecznych życzeń.

Bezpieczne ferie zimowe’2021 – obejrzyj prezentację!

Podsumowanie akcji RAZEM NA ŚWIĘTA

21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. ,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta, życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta.” Zapraszamy do obejrzenia tańca w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz portretów babć i dziadków.

Dnia 25.01.2021 r. odbył się „Świetlicowy Konkurs Kolęd i Pastorałek” dla uczniów klas I-III. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Laureatami zostali: Julia Lodowska – I miejsce, Julia Kowalczyk- II miejsce, Kinga Jończyk- III miejsce. Życzymy dalszych sukcesów. Organizatorkami konkursu były Katarzyna Makuch-Jachowicz i Sylwia Oberska.

Pokaz mody zimowej na sezon 2020/2021 w wykonaniu uczniów klasy I.

„Czasami lubi się kogoś za mocno. I to się nazywa miłość.” (Kubuś Puchatek)
Dzień Świętego Walentego, popularnie zwany Walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunów, tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Trzeba przyznać, że szkolni walentynkowi listonosze będą mieli dużo pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości wyrażenia sympatii drugiej osobie. Opiekunowie SU

W Tłusty Czwartek (11 lutego 2021 r.) uczniowie klas I-III oraz Oddziału Przedszkolnego wzięli udział w zabawie karnawałowej. W związku z sytuacją epidemiczną zachowano obowiązujące środki ostrożności i każdy zespół klasowy bawił się we własnym gronie. Po zabawach tanecznych na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zgodnie z tradycją były to pączki.

17 lutego Dzień Kota
Ten dzień w naszej klasie pierwszej był wesoły, pełen nowych wiadomości, ale też pełen ciekawych zadań, z którymi wspaniale sobie poradziliśmy.
KOTEK SIĘ UCZY
Dość już figlów. Nasz kocina pierwsza klasę już zaczyna.
Ogon? Ogon jeden mam, policzyłem sobie sam!
Nosek – jeden. Łapkę czuję. Teraz uszy porachuję.
Dwa mam uszka! Myję dwa, więc odpowiedź nie jest zła.
Przytulę się do kanapki, będę teraz liczyć łapki
jedna, druga, trzecia, czwarta… Ta odpowiedź piątki warta!
Dość już mam tych kocich psot. Jestem uczeń, a nie kot!

Zdrowe przekąski dla zębów wykonały dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach realizowanego programu edukacji stomatologicznej ,,Niesamowity świat higieny jamy ustnej”.

Dnia 15.02.2021 r. został rozstrzygnięty konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie własnoręcznie wykonać kartki walentynkowe zawierające elementy związane z Dniem Świętego Walentego. Przy ocenie prac komisja konkursowa brała pod uwagę pomysłowość uczniów, estetykę wykonania kartek oraz poprawność gramatyczną. Laureatami zostali: Wiktor Bednarski – I miejsce, Pola Antczak – II miejsce, Maja Perczak – III miejsce.
Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz, Sylwia Oberska

Gratulujemy Natalii Mróz z oddziału przedszkolnego za zajęcie I miejsca w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Woda moja przyjaciółka„. Celem konkursu było uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla roślin, ludzi i zwierząt, oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania. Pracę plastyczną Natalii zgłosiła na konkurs Urszula Dyktyńska. Gratulujemy!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej „Razem na święta” dokonując zakupu karmy dla Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Radomsku. Na wyróżnienie zasługują uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy IV i klasy VII, którzy zakupili największą ilość karmy. Propagowaniem akcji w szkole zajmowała się Jolanta Ostojska.

W lutym uczniowie klasy VII uczestniczyli w konkursie plastyczno-językowym na najciekawszy KALIGRAM przedstawiający wybrane słowo z działu Essen (jedzenie) w języku niemieckim. KALlGRAM polega na takim przedstawieniu wybranego słowa, aby jego graficzna forma była jednocześnie obrazem danego słowa.
Wyniki konkursu:
I m. Magdalena Warda, Julia Wiecha
II m. Wiktoria Ostrosz,
III m. Monika Kaczmarek, Natalia Januszewska
Wyróżnienia:
Weronika Poteralska, Kamila Krawczyk
Serdecznie gratulujemy !!!
Organizatorem konkursu była Katarzyna Zielińska – nauczyciel języka niemieckiego.

Skip to content