Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku organizuje VIII edycję konkursu „Elektrosprzęt w dobre ręce”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o potrzebie recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ekologicznym gospodarowaniu odpadami oraz rozwijanie świadomości i wrażliwości ekologicznej.
W VII edycji tego konkursu nasza szkoła zdobyła III miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł. Konkurs już trwa, więc jeśli myślą Państwo o wiosennych porządkach, bardzo prosimy pamiętać o naszej szkolnej akcji zbierania elektrosprzętu zalegającego i niepotrzebnego.
Elektroodpady to wszystkie niepotrzebne urządzenia działające na prąd lub baterie z gospodarstw domowych. Mogą to być wielkogabarytowe urządzenia AGD np. pralki, lodówki, kuchenki, telewizory, odkurzacze oraz małogabarytowe urządzenia AGD np. suszarki do włosów, lokówki, żelazka, a także sprzęt oświetleniowy (żarówki energooszczędne, jarzeniówki) oraz zabawki na prąd lub baterie, sprzęt audiowizualny, telefony komórkowe, iPady, laptopy, kalkulatory itp.
Jako ciekawostkę zachęcającą do pozbycia się starych, niedziałających elektrośmieci podajemy notatkę na temat metali ciężkich, które przedostają się do naszych wód gruntowych, czy powietrza, którym oddychamy:
Jakie szkodliwe substancje zawarte są w elektrośmieciach?
Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe wręcz trujące, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Powoduje to zanieczyszczenie środowiska naturalnego, oraz stanowi tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Rtęć zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jest to metal bardzo szkodliwy, który po przeniknięciu do organizmu powoduje uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, i koordynacji ruchów, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.
Ołów wykorzystywany jest w elektronice jako składnik stopów lutowniczych i szkła kineskopowego. Ma właściwości toksyczne i rakotwórcze. Wchłonięty do organizmu, najpierw dostaje się z krwią do wątroby, płuc, serca i nerek, potem metal gromadzi się w skórze i mięśniach. Ostatecznie kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik.
Związki bromu stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
Chrom jest stosowany do powlekania elementów metalowych, aby uchronić je przed korozją. Pierwiastek jest też zawarty w luminoforze lamp kineskopowych. Zatrucie chromem objawia się zaburzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego, chorobami skóry oraz alergią.
Kadm zawarty jest w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu kostnego.
Nikiel, gdy przedostanie się do organizmu w dużym stężeniu uszkadza błony śluzowe, obniża poziom magnezu oraz cynku w wątrobie, powoduje zmiany w szpiku kostnym oraz może przyczyniać się do zmian nowotworowych.
PCB (związki chemiczne) pełnią w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Po przedostaniu się do organizmu zalega w tkance tłuszczowej powodując m.in. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne.
R-12,czyli freon to gaz syntetyczny zawarty w klimatyzatorach i lodówkach, w których pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak nadal spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
Azbest używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Jest jednak przyczyną wielu groźnych chorób np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.
Źródło: Jakie szkodliwe substancje zawarte są w elektrośmieciach? – recykling.pl – Fundacja Nasza Ziemia.
A więc, do dzieła!!!
Uprzątnijmy szuflady, półki i wszystkie skrytki z tzw. „przydasiów” – bardziej nam szkodzą niż w rzeczywistości przydają się!!!
Zbiórkę elektrosprzętu w naszej szkole nadzoruje Pani A. Krawczykowska, a sprzęt przywieziony na teren szkoły można zgłaszać również do Pani Woźnej.