24 czerwca 2022 r. uroczystą Akademią i występem artystycznym uczniów klasy VIII zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Tegorocznymi absolwentami naszej szkoły zostali wychowankowie Pani Jolanty Ostojskiej i Pana Damiana Proszowskiego. W klasach I-III wychowawczynią tej klasy była Pani Anna Rudek.
W trakcie Akademii odbyło się ślubowanie absolwentów, szkolni prymusi otrzymali z rąk Pani Dyrektor Danuty Kaczmarczyk nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, wręczono inne nagrody, m.in. za osiągnięcia sportowe. Na zakończenie klasa VIII zaprezentowała krótki, zabawny występ artystyczny, po czym wszystkie klasy udały wraz z wychowawcami do swoich klas. Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom życzymy spokojnego i pogodnego „urlopu od nauki”!

Opracowanie: Michał Wolski, Danuta Kaczmarczyk

Wraz z końcem roku szkolnego nadszedł czas podsumowania naszego udziału w Ogólnopolskim Projekcje Katechetycznym „W domu, w przedszkolu, w szkole z Bogiem„, w którym udział brały klasy I-IV oraz oddział przedszkolny. W okresie od 1 października do 31 maja zmagaliśmy się z 14. zadaniami. Był to czas owocny i niezwykle twórczy. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i w sposób nieszablonowy odkrywali tajemnice wiary i zbliżali się do Boga. Dzięki projektowi włączyli się w modlitwę różańcową, poznawali Pismo Święte, tradycje bożonarodzeniowe, wypełniali uczynki miłosierdzia, starali się naśladować swoich świętych patronów. To tylko niektóre z wykonanych wyzwań. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i radość z uczestnictwa w projekcie.

Opracowanie Elżbieta Janik

Z okazji Tygodnia Ekologicznego uczniowie klas 4., 5., i 8. uczestniczyli w akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierząt. Na kiermaszach słodkości zebrali 800 zł. Pieniądze te zostały wpłacone na konto Radomszczańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – 400 zł i 400 zł na Psierociniec. Dziękujemy za wielkie serca Dzieci i ich Rodziców. 

Opracowanie: Jolanta Ostojska

20 czerwca 2022r. uczniowie klasy VI wzięli udział w wyjeździe integracyjnym na pole paintballowe. Paintball uczy m.in. logicznego myślenia, celnego trafiania czy pracy zespołowej. To zdrowe współzawodnictwo oparte na dobrej zabawie! Zaciekłe boje toczone były w lesie w Wapiennikach k. Radomska. Atmosfera była przednia, na zakończenie imprezy organizatorzy przygotowali ognisko z kiełbaskami.

Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz

IX Powiatowy Konkurs Ekologiczno – Przyrodniczy „Tajemnice przyrody” po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią powrócił do formy stacjonarnej. W dniu 8 czerwca 2022 r. dzieci z oddziałów i grup przedszkolnych powiatu radomszczańskiego zmagały się z zadaniami z zakresu wiedzy przyrodniczej oraz świadomości proekologicznej. Zadania dotyczyły znajomości różnych środowisk przyrodniczych i ich mieszkańców, czynników wpływających na czystość środowiska oraz sposobów segregacji śmieci. Prezentowały drzewo z recyklingu wykonane w swoim oddziale. W wyniku rywalizacji zwyciężyła drużyna z PP nr 9 , II miejsce zdobyła PSP nr 8, III miejsce PSP nr 5, wyróżnienie przypadło dzieciom z PSP w Płoszowie. Wszyscy uczestnicy świetnie bawili się podczas wykonywania konkursowych zadań. Każda drużyna otrzymała rośliny do ogrodów szkolnych, a dzieci drobne upominki. Dziękujemy sponsorom: Nadleśnictwo Lasy Państwowe w Radomsku oraz Gminnej Spółdzielni „SCH” Kodrąb, za wsparcie finansowe i rzeczowe. Wszystkim zawodnikom gratulujemy! Organizatorki konkursu: p. Danuta Kaczmarczyk i p. Elżbieta Janik dziękują wychowawczyniom grup za przygotowanie dzieci do udziału i uczestnictwo w konkursie. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!

Opracowanie: D. Kaczmarczyk, E. Janik

Zbliża się koniec roku szkolnego, w związku z tym, kończymy też realizację projektów edukacyjnych. Klasa I otrzymała certyfikaty potwierdzające udział w:
– międzynarodowym projekcie edukacyjnym – Czytam z klasą, lekturki spod chmurki;
– międzynarodowym projekcie edukacyjnym – Kreatywne Prace Plastyczne;
– ogólnopolskim projekcie edukacyjnym – Akademia Bezpiecznego Puchatka.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

Dnia 6 czerwca 2022 r. na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radomsku odbył się festyn integracyjny Polsko-Ukraiński, w którym uczestniczyły dzieci z Ukrainy ze wszystkich szkół podstawowych. Naszą szkołę w pokazie talentów reprezentowała Pola Antczak z klasy II zagrała utwór na keyboardzie WILLIAMA GILLOCK pt. ,,AT THE BALLET”.

Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz

Klasa I zakończyła realizację III modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa ,”Czytam z klasą, lekturki spod chmurki„.

Realizowaliśmy zadania związane z lekturą Czesława Janczarskiego – ,,Jak Wojtek został strażakiem”. Uzupełniliśmy Lekturniki. Rysowaliśmy ilustrację do fragmentu lektury, który spodobał nam się najbardziej. Zaprosiliśmy kolegów z innych klas do wspólnej zabawy – pokazu mody nt. ,,Poznajemy zawody”. Zorganizowaliśmy na szkolnym boisku ,,lekcję pod chmurką”, podczas której wspólnie czytaliśmy lekturę. Tym modułem uczniowie klasy I zakończyli całoroczną realizację projektu i otrzymali certyfikat.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

21.05.2022 roku uczennica kl. VIIa reprezentowała naszą szkołę na 43. Ogólnopolskich Spotkaniach z Poezją Marii Konopnickiej. Miło nam poinformować, że uczennica PSP 5 w Radomsku Amelia Fila zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki i fotki na Facebooku MDK w Przedborzu


Opracowanie: Anna Śliwakowska

Już po raz 17 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym dla II szkół podstawowych „Poeci Dziecięcej Radości” organizowanym przez PSP nr 4. Tym razem uczniowie przygotowywali się z wierszy Zofii Beszczyńskiej i Ludwika Jerzego Kerna. Nasza szkołę reprezentowała 3-osobowa drużyna w składzie: Iga Kowalska, Miłosz Fila i Szymon Reszka przygotowani przez p. Sylwię Oberską i p. Agatę Spałkę.

Opracowanie: Agata Spałka

3 czerwca reprezentanci naszej szkoły zostali wicemistrzami Radomska w koszykówce 3×3. Gratulacje!

Opracowanie: Damian Proszowski

2 czerwca uczniowie klasy 4 wzięli udział w praktycznej części egzaminu na Kartę Rowerową. Dziękujemy policjantom z KP Policji w Radomsku za przeprowadzenie egzaminu, rodzicom za pomoc w transporcie, a uczniom gratulujemy! Dodać należy, że wszyscy stali się szczęśliwymi posiadaczami – pierwszego w swoim życiu – „prawa jazdy”.

Opracowanie: Michał Wolski

1 czerwca, jak co roku odbyła się Kopernikiada czyli Dzień Dziecka na sportowo. Uczniowie rywalizowali w 5 konkurencjach, które sprawdzały ich szybkość, zwinność, skoczność takich jak np.: kręgle, skoki w workach czy na skakance. Rywalizacji towarzyszyło dużo śmiechu i sportowych emocji. W trakcie zawodów wszyscy uczestnicy mogli liczyć na pyszną pizzę, lody i wodę. Dodatkowe atrakcje to dmuchane zamki, paintball i wóz strażacki, który zafundował na koniec mokrą niespodziankę. Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za zorganizowanie świetnej imprezy.

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

Klasa I realizując III moduł projektu „Czytam z klasą” zaprosiła kolegów z innych klas do wspólnej zabawy a mianowicie pokazu mody – POZNAJEMY ZAWODY. Dlatego w piątek naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele różnych zawodów. Byli policjanci, pracownicy służby zdrowia, malarze, nauczyciele, modelka, piosenkarka, kucharze a nawet pojawił się instruktor jazdy i komornik.

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

Miło nam poinformować, że uczeń klasy VII – Jan Twardowski – zajął III miejsce w Powiatowym Konkursie Informatyczno-Językowym na kartkę urodzinową z okazji 100-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku.

Opracowanie: Katarzyna Zielińska

W poniedziałek 23.05.2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I uczestniczyły w swojej pierwszej wycieczce szkolnej. Wycieczka była zorganizowana do Krasiejowa, gdzie dzieci zwiedzały Jurapark, oraz świetnie się bawiły. Oto fotorelacja z tego wyjazdu.

Klasa I realizuje międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III pt. „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”.  Podczas realizacji II modułu – ,,Naukowy zawrót głowy” wybraliśmy lekturę ,,Dzieci Pana Astronoma” W. Chotomskiej. Po zapoznaniu się z lekturą uczniowie rysowali ciąg dalszy przygód Pana Astronoma oraz Teleskopka i Teleskopki. Uzupełniliśmy część lekturnika związanego tematycznie z omawianą lekturą. W grupach wykonaliśmy ,,lekturę w pudełkach”. Każda grupa prezentowała kolegom swoją pracę. Bawiliśmy się w badaczy. Wykonaliśmy zaprojektowane wcześniej doświadczenia. Odwiedziliśmy również wirtualne Planetarium.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

Zajęcia teatralno-recytatorskie w miesiącach marzec-maj stanowiły szczególną formę aktywności i ekspresji twórczej uczniów. Pozwoliły poznać siebie oraz wyrobić umiejętność przekazywania emocji. Uczestnicy kształtowali zamiłowanie do literatury oraz aktywnie uczestniczyli w konkursach szkolnych i międzyszkolnych.

 
Opracowanie: S. Oberska, K. Makuch-Jachowicz. 

W środę, 18 maja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Radomsku odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona ph. „Jan Paweł II Przyjaciel Dzieci„, towarzyszył im konkurs plastyczny, w którym uczestniczyli również nasi uczniowie: Amelia Fila kl. VII, Piotr Parzuchowski kl. VI i Milena Olas z kl. IV, która zdobyła wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Więcej zdjęć: 

PSP nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Radomsku – posty | Facebook

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

W piątek 13 maja 2022 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć występ aktorów Agencji Artystycznej Pro Art Krak, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Świat Naszych Przodków. Zwyczaje i obyczaje”. To niezwykłe przedstawienie stanowiło świetne uzupełnienie wiedzy uczniów z zakresu historii i języka polskiego. Panowie Wojciech Habela i Jacek Lenczar w przystępny i zabawny sposób przekazali jak kształtowały się nasze wierzenia od czasów pogańskich po chrześcijanizm. Dzięki spektaklowi dowiedzieliśmy się jak Słowianie prezentowali się na tle innych sąsiednich narodów i co ich wyróżniało. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali widowisko, w którym można było zobaczyć jak ludzie we wczesnych wiekach podchodzili do takich ważnych wartości jak rodzina, patriotyzm, honor czy ojczyzna. Swoim występem aktorzy przybliżyli nam też zwyczaje związane z obchodzonymi święta i najważniejszymi momentami ludzkiego życia jak: narodziny, chrzest, wychowanie i śmierć. Uczniowie byli zachwyceni relacjami z minionych epok i z otwartymi ustami obejrzeli spektakl, co ciekawe , aktorzy przez cały czas opowiadali wierszem.

Opracowanie: Jolanta Zasempa

13.05.2022 r. w PSP nr 4 w Radomsku odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Reymont w Liczbach”. W konkursie tym wzięło udział dwoje uczniów naszej szkoły: Maria Dobosz i Kacper Smolarek. Wśród 18 uzdolnionych matematyków (z radomszczańskich szkół podstawowych) zwycięzcą został nasz uczeń Kacper Smolarek (z klasy 7.) GRATULUJEMY!

Opracowanie: Iwona Ociepa

12.05 2022 r. klasę I odwiedziły Panie z PGK w Radomsku. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo należy segregować odpady, co to jest recykling i dlaczego zachowania proekologiczne są takie ważne dla nas i dla środowiska w który żyjemy.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

9 maja 2022 r. uczniowie z klas IV-VI uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Wszystko jest poezją”. Tegoroczna edycja odbyła się w bibliotece szkolnej. Wzięło w niej udział 11 uczestników. Jury oceniało uczniów biorąc pod uwagę dykcję, interpretację i ogólne wrażenie artystyczne. Laureatami zostali:
Wiktoria Bogacka – I miejsce, Lena Zarębska – II miejsce, Kinga Jończyk – III miejsce. Gratulujemy oraz zachęcamy do dalszego doskonalenia umiejętności recytatorskich.

Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz

Uczniowie klasy II w ramach projektu „Poznajemy zawody” mieli przyjemność gościć Panią Karolinę Turowską i Pana Wiktora Lewandowskiego – pracowników wydziału informacji i promocji Urzędu Miasta w Radomsku. Zaproszeni goście opowiedzieli o pracy w urzędzie oraz przekazali informacje dotyczące Unii Europejskiej i jej wpływie na Radomsko. Zawód urzędnika zakończył tegoroczny projekt „Poznajemy zawody” w którym uczniowie mogli systematycznie poszerzać wiedzę w zakresie różnych profesji. Serdecznie dziękujemy za rozwijanie zainteresowań uczniów.

Opracowanie: Sylwia Oberska

3 maja w Radomsku odbyły się miejskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szkolny Poczet Sztandarowy reprezentował naszą społeczność podczas pięknej, żywej lekcji historii. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kolegiacie św. Lamberta. Następnie uczestnicy udali się pod obelisk upamiętniający uchwalenie Konstytucji, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Inscenizacja w wykonaniu aktorów Teatru Źródło przypomniała historię pierwszej europejskiej konstytucji, która była próbą radykalnego uzdrowienia państwa. 

Opiekę nad pocztem sprawowały Panie: Agata Spałka i Elżbieta Janik.

Szkolne Koło SKO zorganizowało Szkolny Konkurs Plastyczny „Koszulka SKO-wicza„. Na konkurs napłynęło 9 koszulek. Uczestnicy wykazali się niezwykłą wyobraźnią, starannością i kreatywnością. W kategorii klas IV-VIII jury konkursowe I miejsce przyznało ex aequo Amelii Fili z kl. VII oraz uczennicy klasy V Mai Antczak. II miejsce przypadło Julii Kowalczyk z kl. IV. Wyróżnienia otrzymały uczennice klasy IV: Laura Babińska, Paula Gryglewska i Lena Zarębska. Natomiast w kategorii klas I-III Pola Antczak z klasy II zdobyła I miejsce, a uczennicy klasy III – Julii Lodowskiej przyznano wyróżnienie. Gratulujemy!

Opracowanie: Elżbieta Janik

28 kwietnia uczniowie klas młodszych OP-III oraz klas IV-VIII rywalizowali w Ekogrze z okazji Tygodnia Ekologicznego.
Wykazywali się wiedzą z zakresu wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne i sposobów jego ochrony.
Wśród dzieci młodszych dużą wiedzą i świadomością ekologiczną popisali się uczniowie klasy II, wśród starszych – uczniowie klasy VIII.

Organizatorkami Ekogry były panie: Jolanta Ostojska, Małgorzata Olczyk i Marlena Dygudaj.

Taniec to nie tylko ruch, osiąganie artystycznej wypowiedzi, to także, a może przede wszystkim wychowanie człowieka: wychowanie społeczno-moralne, umysłowe, estetyczne, wychowanie fizyczne. Z tych oto względów, dnia 5 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się – już po raz kolejny – Szkolny Turniej Tańca. Wzięły w nim udział klasy I-III.
Po przeglądzie choreografii tanecznych komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Nikola Wilk
II miejsce – Iga Kowalska oraz Pola Antczak
III miejsce – Zuzanna Bogacz

Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz

Z przyjemnością informujemy, iż VI Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania „Książka, mój przyjaciel” dla uczniów klas II szkoły podstawowej został rozstrzygnięty!
Po wysłuchaniu pięknych prezentacji komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Tymoteusz Sowiński PSP nr 2
II miejsce – Zuzanna Gorgoń PSP nr 4
III miejsce – Izabela Stolarek PSP nr 8
Dziękujemy rodzicom i nauczycielom za przygotowanie uczestników konkursu. Gratulujemy!
Opracowanie Katarzyna Makuch-Jachowicz.

25 kwietnia w PSP nr 2 w Radomsku odbył się VIII Międzyszkolny Logopedyczny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas II i III „Wierszyki ćwiczące języki ” pod hasłem „Piękny jest ten świat”. Naszą szkołę godnie reprezentował Antoni Olczyk – uczeń klasy III, który recytował wiersz Kaliny Jerzykowskiej „Drzemka”. Gratulujemy występu. Ucznia przygotowała do konkursu logopeda Marlena Dygudaj.

Opracowanie: Marlena Dygudaj

Dnia 24.04.2022 r. w MDK w Radomsku odbył się II Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Tadeusza Różewicza. Miło nam poinformować, że uczennice kl. VII odniosły sukcesy w recytowaniu poezji i prozy poety. Maria Dobosz zajęła I miejsce, a Maja Trzeciak II miejsce.  W zmaganiach uczestniczyli ponadto: Amelia Fila, Kacper Smolarek i Adam Modrzejewski (wszyscy z kl. VII). Serdecznie gratulujemy!

Opracowanie: Anna Śliwakowska

22 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gomunicach odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w 2 kategoriach wiekowych. Młodsza grupa zdobyła II miejsce w tych eliminacjach. Gratulujemy!

Opracowanie: Michał Wolski

KIERMASZ WIELKANOCNY – dziękujemy!

Dnia 11.04.2022 r. został rozstrzygnięty konkurs na „Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną”. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie własnoręcznie wykonać kartki wielkanocne zawierające elementy związane z symboliką świąt Wielkanocy. Przy ocenie prac komisja konkursowa brała pod uwagę pomysłowość uczniów, estetykę wykonania kartek oraz poprawność gramatyczną. Laureatami zostali: Iga Kowalska – I miejsce, Zuzanna Bogacz – II miejsce, Oskar Bugajczyk oraz Julia Lodowska – III miejsce.

Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz, Sylwia Oberska.

Dnia 6.04.2022 r. uczennice kl. VII: Hanna Dratwa, Maria Dobosz i Amelia Fila uczestniczyły w konkursie recytatorskim pt. „Róże Janusza Korczaka” w PSP im. Janusza Korczaka w Kleszczowie. Konkurs zorganizowano na szczeblu powiatowym, więc tym bardziej cieszą sukcesy uczennic. Maria zajęła 1. miejsce, a Amelia zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy! Opiekunem uczennic była Pani Anna Śliwakowska.


Opracowanie: Anna Śliwakowska

W piątek 1.04.22 r. odbył się XXIII Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas O–III „W TUWIMOWIE„.

Wzięło w nim udział 11 uczniów. W tej edycji recytatorzy prezentowali wiersze Juliana Tuwima. Oto nagrodzeni uczniowie:
W kategorii klas O–I; I miejsce: Maria Krynke, II miejsce: Pola Pukacz, III miejsce: Ines Komorowska.
W kategorii klas II–III; I miejsce: Szymon Ryszka, II miejsce: Antoni Olczyk, III miejsce: Iga Kowalska.
Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

25 marca br. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci „Z górki na pazurki – moje ferie” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku. Wyróżnienie w konkursie, w kategorii wiekowej od 9 do 11 lat, otrzymała nasza uczennica – Marta Kosendek. Gratulujemy!

Opracowanie: Sylwia Oberska

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Jednak z uwagi na to, że w tym roku przypadł on w dniu wolnym od nauki szkolnej, przesunęliśmy wydarzenie na 1 kwietnia. Uczniowie wszystkich klas ubrani na niebiesko uczestniczyli tego dnia w apelu, podczas którego zostały przypomniane informacje na temat autyzmu przekazane wcześniej przez wychowawców klas. Uczniowie solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem wykonali plakaty chcąc jeszcze bardziej uwrażliwić naszą szkolną społeczność na problematykę tego zaburzenia. Podjęte działania przyniosły oczekiwany skutek, zwróciły uwagę uczniów na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz

W ramach wieloletniej współpracy z Fundacją Dzieci Afryki, w październiku 2021 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji charytatywnej „Podręczniki za grosiki – Solidarność szkolna nie ma granic”. Jak zwykle, niewielkie gesty budują wielkie sprawy. I tak małymi krokami zmierzaliśmy do celu, którym było ufundowanie podręczników dla uczniów w Afryce i otwarcie im szansy na edukację. Udało nam się zebrać niebagatelną kwotę 572,20 zł, która daje możliwość zakupu niemalże 23 podręczników. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękuję za wrażliwość, otwierającą serca dla tych, którzy potrzebują pomocy!

Elżbieta Janik

Marzanna to kukła symbolizująca wszelkie zło i choroby nękające ludzi zimą. Zgodnie ze zwyczajem, w pierwszy dzień wiosny, kukłę topiło się lub paliło na znak końca zimy. Klasa I przepędziła zimę urządzając wiosenną paradę, podczas której uczniowie zaprezentowali zrobione z pomocą rodziców Marzanny.


Opracowanie: Małgorzata Olczyk

W piątek 18.03.2022 r. w naszej szkole, uczniowie klas I – III i oddziału przedszkolnego brali udziału w warsztatach edukacyjnych, podczas których dzieci poznały ciekawostki z życia pszczół oraz zawód pszczelarza. Wykonały też świecę z wosku pszczelego. Można było również zakupić miód.

Dużym sukcesem zakończył się udział naszych uczniów w rozgrywkach piłki koszykowej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentanci naszej szkoły zajęli I miejsce (!) w mistrzostwach miasta uzyskując jednocześnie awans do zawodów powiatowych, na których wywalczyli II miejsce. Gratulujemy!

Opracowanie: Damian Proszowski

Klasa I uczestnicząca w projekcie plastycznym KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE wzięła udział w wydarzeniu #kwiatypokoju.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

Uczniowie klasy II w ramach projektu edukacyjnego „Poznajemy zawody” mieli zaszczyt gościć Panią Dominikę Szwed – radomszczańską aktorkę występującą w spektaklach teatralnych i serialach telewizyjnych. W teatralnym dorobku aktorskim Pani Dominiki znajdują się, między innymi, role w spektaklu „Karczma pod białym łabędziem” Teatru ANIMAGIA, w reżyserii Jana Michała Zaskórskiego, prezentowanego w 2018 roku w ramach projektu „TEATR POLSKA”. Poza dorobkiem teatralnym możemy zobaczyć Panią Dominikę w serialach paradokumentalnych, aktorka występowała m.in. w takich produkcjach jak „W11 – Wydział Śledczy”, „Ukryta prawda” czy „Ten moment”. Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie.
Opracowanie: Sylwia Oberska

Dzień Kobiet w klasie VII.

We wtorek 8 marca kl. VII udała się do kina na film pt. „Sekret Wiki”, a potem na pizzę aby wspólnie uczcić Dzień Kobiet. Pizza wszystkim bardzo smakowała. Po obfitym posiłku, uczniowie chętnie przespacerowali się do szkoły i spalili nadmiar kalorii, korzystając z pierwszych promieni słońca.

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

Dzień Kobiet w klasach V i VI.

Uczniowie klasy piątej i szóstej spędzili Dzień Kobiet na sportowo w Stacji Grawitacja- Częstochowa. Pod czujnym okiem trenera dzieci odbyły rozgrzewkę, która przygotowała je do szalonych zabaw na trampolinach, skoków ze skoczni, wspinaczki po ściankach oraz innych wspaniałych atrakcji. Uczniowie bawili się świetnie, a na twarzach nie brakowało uśmiechów.

Opracowanie: Agata Spałka, Katarzyna Makuch-Jachowicz.

Dzień Kobiet w klasie IV.

Uczniowie klasy IV udali się do kina MDK na film pt. „Skarb Mikołajka”.  Po projekcji filmu uczniowie mieli okazję zjeść wspólnie posiłek, potem kilka chwil na zabawę w parku i  … powrót do szkoły…


Opracowanie: Michał Wolski

Nasza Szkoła włącza się do akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zbiórkę rzeczową zawężamy do następujących kategorii: materiały opatrunkowe, żywność długoterminowa, środki higieny (kosmetyki, pieluchy, pasty do zębów itd.). Zbiórka rozpoczyna się w poniedziałek, 28 lutego. Będzie ona trwała do odwołania. Rzeczy można przekazać w godzinach pracy szkoły od godziny 8:00 do 15:50. Dziękujemy za każdą pomoc.

11 lutego 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy walentynki. Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną pocztę walentynkową. Przez cały tydzień poprzedzający walentynki uczniowie wrzucali do specjalnie przygotowanego pudełka kartki dla osób, które darzą sympatią. Walentynek było co niemiara, aż nie mieściły się w pudełku. Listonosze walentynkowej poczty rozdali adresatom wyjątkową korespondencję.

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

W dniach 15 -22 grudnia uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego wzięli udział w projekcie edukacyjnym „W krainie baśni – Baśniowy świat H. Ch. Andersena” pod kierunkiem pań: Sylwii Oberskiej, Małgorzaty Olczyk, Niny Soski i Katarzyny Wieczorek. Podejmując różne zadania uczniowie mieli okazję zapoznania się z postacią pisarza m.in. poprzez prezentację multimedialną. Czytali baśnie H. Ch. Andersena oraz oglądali filmy animowane zrealizowane na ich podstawie. Wszyscy uczestnicy projektu zapoznali się z baśnią „Królowa Śniegu”. Podjęli też działalność plastyczną wykonując indywidualnie ilustracje do poznanych „bajek magicznych”. Prezentacja prac przed zespołem klasowym oraz rozmowa na ich temat pozwoliła rozwinąć wyobraźnię twórczą dzieci. Na zakończenie projektu uczniowie wykonali w zespołach „książki” z prezentowanych wcześniej ilustracji.


Opracowanie: Sylwia Oberska, Małgorzata Olczyk.

Karnawałowe tańce i zabawy odbyły się w naszej szkole z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. 11 lutego 2022 r. klasy I, II, III i IV miały okazję pobawić się w swoich klasowych gronach przy swoich ulubionych piosenkach. Atrakcjami były konkursy taneczne, zabawy integracyjne i tańce synchroniczne. 

Opracowanie: Michał Wolski.

Dni Patrona. Notatka wkrótce.

Dnia 9.02.2022 r. został rozstrzygnięty konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie własnoręcznie wykonać kartki walentynkowe zawierające elementy związane z Dniem Świętego Walentego. Przy ocenie prac komisja konkursowa brała pod uwagę pomysłowość uczniów, estetykę wykonania kartek oraz poprawność gramatyczną. Laureatami zostali: Zuzanna Bogacz – I miejsce, Iga Kowalska – II miejsce, Antoni Olczyk – III miejsce.

Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz, Sylwia Oberska.

Z okazji 130. rocznicy urodzin J. R. R. Tolkiena, która przypada 3 stycznia 2022 r., Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer w Warszawie zainicjowała ogólnopolską akcję „Przepisujemy Tolkiena”. Projekt trwał do 13 grudnia 2021 r., a uczniowie odręcznie, korzystając ze swych umiejętności kaligrafii, wspólnie przepisywali na białych kartach przydzielone im fragmenty dzieł tego pisarza.
Uczennice klasy VIII oraz uczniowie klasy VII (N. Bojarska, N. Gębicz, J. Grabarczyk) otrzymali do ręcznego przepisania fragmenty „Władcy pierścienia” oraz „Hobbita”. Rękopisy będą częścią książki wydanej przez organizatora. Projekt koordynowały panie A. Śliwakowska, A. Spałka, A. Rakowska oraz A. Krawczykowska.

Opracowanie: Anna Krawczykowska

Dzień Babci i Dziadka to niezwykle ważna data w kalendarzu uroczystości szkolnych. W tym roku nie udało się zaprosić najbliższych do szkoły, dlatego uczniowie chcąc wyrazić Babciom i Dziadkom swą miłość przekazują gorące życzenia za pośrednictwem filmu. Piosenki wspólnie ze swoimi podopiecznymi przygotowały wychowawczynie klas: OP, I, II, III: N. Soska, M. Olczyk, S. Oberska, K. Wieczorek.

Opracowanie: Michał Wolski.


W dniu 28.12.2021 r. w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie i podsumowanie VII edycji powiatowego konkursu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych i ZSDiOŚ ph. DZIEŃ DOBRYCH ANIOŁÓW. O zainteresowaniu konkursem świadczy fakt, że do organizatorów wpłynęło ponad 90 prac. Ich wysoki poziom sprawił, że przyznano wiele nagród i wyróżnień. W gronie laureatów znalazło się czworo naszych uczniów:
II miejsce Piotr Parzuchowski kl.VI
wyróżnienia:
Antonina Zielińska kl. VI
Natalia Gębicz kl. VII
Martyna Mentek kl. VII
Wszystkim laureatom gratulujemy!

Chleb, który żywi i zachwyca(…) poezja Mickiewicza…” (T. Różewicz)

10 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Oto lista zwycięzców:
Kategoria kl. VII-VIII
I miejsce – Emilia Krawczykowska
II miejsce – Magdalena Warda
II miejsce – Daria Koper
III miejsce – Weronika Poteralska
III miejsce – Natalia Januszewska.

Organizatorzy konkursu: Anna Śliwakowska, Jolanta Zasempa.

Uczniowie naszej szkoły składają muzyczne życzenia bożonarodzeniowe’2021.

Dnia 15.12.2021 r. odbył się „Świetlicowy Konkurs Kolęd i Pastorałek” dla uczniów klas I-III. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Laureatami zostali: Pola Antczak – I miejsce, Justyna Broszkowska – II miejsce, Mateusz Orziński – III miejsce. Życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

Organizatorkami konkursu były Katarzyna Makuch-Jachowicz i Sylwia Oberska.

Uczniowie klasy I zakończyli realizację pierwszego modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytamy z klasą. Lekturki spod chmurki”. Wybraliśmy lekturę „Pilot i ja” Adama Bahdaja. Wykonaliśmy chmurkę Tosię i uzupełniliśmy lekturniki. Zorganizowaliśmy Dzień Postaci z Bajek. Wykonaliśmy zakładki do książek. Spacerowaliśmy w wirtualnym Mieście Zawodów i wykonaliśmy własną makietę takiego miasta. Nasze „Agencje detektywistyczne” tropiły bohatera lektury – pilota. Z klocków i różnych innym materiałów konstruowaliśmy samoloty. Obejrzeliśmy film ukazujący pracę pilota. Dzięki tym wszystkim działaniom w ciekawy sposób poznaliśmy lekturę oraz przedstawiony w niej zawód.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

Opracowanie: Anna Krawczykowska

Siódmoklasiści na OPAL-u

4 grudnia uczniowie kl. VII: Maria Dobosz, Amelia Fila, Maja Trzeciak i Kacper Smolarek uczestniczyli w MDK – u w konkursie recytatorskim podczas XXXVI Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Artystycznego OPAL. Hasło przewodnie tegorocznych zmagań recytatorskich to „Wojna serca i rozumu„. Miło nam poinformować, że Maria Dobosz zajęła 3. miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Opracowanie: Anna Śliwakowska

Mikołajkowa wycieczka klasy VII do Cinema City.

Do „Miasta Świętej Wieży”  udaliśmy się pociągiem. Był  film i McDonald’s czyli to, co uczniowie lubią najbardziej…

 

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

1 grudnia 2021 roku uczniowie klasy IV, V i VI byli na jednodniowej wycieczce we Wrocławiu. To piękne i malownicze miasto, stolica Dolnego Śląska, przywitało nas dżdżystą pogodą. Pierwszym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu, był Rynek tego miasta. Przepiękna Starówka i niesamowity późnogotycki Ratusz wyglądający jak domek z piernika zachwyciły nas wszystkich. Podczas spaceru, szukając sławnych wrocławskich krasnali spacerowaliśmy po zabytkowych uliczkach. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, położonego na jednej z 12 wysp, tworzących miasto Wrocław. Tu powstała pierwsza osada z zamkiem książęcym. Większość budynków w Ostrowie Tumskim jest związana z religią. Na tak niewielkiej przestrzeni mieści się kilka różnych kościołów. Ale to tutaj mieści się także Most Miłości, który na uczniach zrobił duże wrażenie. Kolejnym etapem naszego zwiedzania było Muzeum Mineralogiczne. Obecnie zbiory Muzeum Mineralogicznego liczą ok. 30.000 okazów minerałów z całego świata. Ich podstawą jest kolekcja zgromadzona przed 1945 rokiem. Powojenne lata przyniosły uzupełnienie i wzbogacenie zbiorów o nowe okazy, zebrane przede wszystkim z terenu Polski. Zwiedzaliśmy również Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Muzeum jest jedyną w Polsce placówką gromadzącą i chroniącą zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Muzeum, utworzone w 1921 r. w Warszawie, od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu. Zbiory muzealne są gromadzone w działach: Filatelistycznym oraz Historii Poczty i Telekomunikacji. W Bibliotece znajduje się polska i obca literatura z zakresu filatelistyki, poczty i telekomunikacji, polskie i zagraniczne czasopisma i katalogi specjalistyczne, a ponadto starodruki i rękopisy. Wystawy o profilu filatelistycznym, historycznym i artystycznym – prezentowane w kraju i za granicą – zdobywają nagrody i wyróżnienia, m.in. w ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Muzeum posiada własne wydawnictwa, do których należą katalogi zbiorów i wystaw, przewodniki i informatory, bibliografie, monografie historyczne i rocznik muzeum. Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. 

Opracowanie: Jolanta Zasempa

Światowy Dzień AIDS – klasa VII, przyłączyła się do akcji, solidaryzując się z osobami chorymi na AIDS.
Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. W tym roku hasło Rock Red Ribbon (w wolnym przekładzie przypnij, noś Czerwoną Kokardkę) wzmacnia przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi. Popularyzując symbol Czerwonej Kokardki podkreślamy jej znaczenie i symbolikę.

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

Konkurs plastyczny „Piękna nasza Niepodległa” organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 rozstrzygnięty. Wpłynęło 86 prac z radomszczańskich szkół podstawowych. Nasza szkoła zdobyła cztery wyróżnienia w trzech kategoriach:
Leon Dobosz kl. II
Arsen Ilchenko kl. I
Milena Olas kl. IV
Natalia Gębicz kl. VII
Gratulujemy!

27 listopada 2021 r. w auli Państwowej Szkoły muzycznej I st. Im. G. Bacewicz w XXVI Festiwalu Piosenki Dla Przedszkolaka „Podajmy sobie ręce” organizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 1 w Radomsku udział wzięła Alicja Sowa uczennica Oddziału Przedszkolnego przy PSP nr 5 w Radomsku. Alicja zaśpiewała piosenkę pt. „Walczyk szczęśliwych dzieci”. Festiwal ma na celu prezentację umiejętności wokalnych i inspiracji twórczych dzieci oraz ich wspomaganie w rozwoju uzdolnień i talentów.

Opracowanie: Nina Soska

NASI UCZNIOWIE ŚWIETUJĄ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA WSPÓLNIE Z UNICEF
Konwencja o Prawach Dziecka została przyjęta przez Organizację Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku. Polska ratyfikowała konwencję w 1991 roku. Warto dodać, że to Polacy byli inicjatorami powstania tej światowej konstytucji dziecięcej. Konwencja obowiązuje w prawie wszystkich państwach na świecie. Należy też wspomnieć, że o ile Francja uznawana jest na świecie za kolebkę praw człowieka, to Polska jest ojczyzną praw dziecka. To z Polski wyszła szanowana na niemal całym świecie myśl pedagogiczna Janusza Korczaka. To w Polsce powstał pierwszy order przyznawany przez dzieci, czyli Order Uśmiechu, który jest obecnie odznaczeniem międzynarodowym przyznawanym pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. I wreszcie, to właśnie Polska zainicjowała prace nad uchwaleniem Konwencji o Prawach Dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań na rzecz swoich rówieśników, których prawa często są łamane, aby ich głos był słyszalny przez dorosłych, polityków i media. Dzisiaj, uczniowie naszej szkoły przyszli ubrani na niebiesko, przyłączając się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy angażują się w globalne obchody tego święta.

 

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dlatego, w tym tygodniu, uczniowie w naszej szkole wraz z wychowawcami przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Dzień Zdrowego Śniadania – śniadanie daje moc”. Celem programu było: zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania; przyczynienie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację. Akcja przeprowadzona została w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”). Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę – wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki. Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, prowadzonymi przez członków szkolnego koła PCK, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Zostały również przygotowane przez SU i PCK, gazetki szkolne mające na celu zwiększenie świadomości zdrowego odżywiania. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju , masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa, szaszłyki, sałatki, płatki owsiane. Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i zachwyt. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, szaszłyki, sałatki itp. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne … palce lizać…

16 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły zwiedzali stolicę Polski, w tym: Łazienki Królewskie, Stare Miasto,  Centrum Nauki Kopernik, PGE Narodowy, Pałac Kultury i Nauki. Najwięcej wrażeń dostarczyło uczniom zwiedzanie Stadionu oraz Centrum Nauki Kopernik. „Wycieczkowicze” – pełni wrażeń, emocji i pozytywnych wspomnień – wrócili do Radomska późnym wieczorem…

 

Opracowanie: Michał Wolski

11 listopada 1918 r. – dzień, który kojarzy się Polakom z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, został oficjalnie uznany jako święto państwowe dopiero pod koniec lat 30. XX w. Tragiczny okres II wojny światowej nie zniszczył polskiej pamięci o odzyskaniu niepodległości. Natomiast w Polsce komunistycznej święto było zakazane, lecz obchodzone nielegalnie. Przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku, ze względu na epidemię, społeczność naszej szkoły nie mogła spotkać się na wspólnym apelu, by uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie znaczy to jednak, że nasi uczniowie zapomnieli… Pamiętamy! Wyrazem tego jest audycja, która 10 listopada była udostępniona przez radiowęzeł całej społeczności szkolnej. O godz.11:11 – ubrani w biało-czerwone barwy – odśpiewaliśmy Hymn Państwowy. Z okazji tego wielkiego święta udostępniamy również prezentację pt. „Święto Niepodległości”. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzmy sobie i naszej Ojczyźnie, by zawsze była wolna, silna, piękna, aby mogła się rozwijać w pokoju i dostatku. Wszystkiego dobrego z okazji Święta Niepodległości, Polsko!

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

10 listopada 2021 r. klasa V udała się do miasteczka Ruchu Drogowego w Radomsku. Celem był udział w praktycznej części egzaminu na Kartę rowerową. Swoje pierwsze w życiu „prawo jazdy” otrzymali wszyscy uczniowie klasy. Gratulujemy! PSP nr 5 dziękuje przedstawicielowi Komendy Powiatowej Policji w Radomsku za przeprowadzenie egzaminu oraz Rodzicom Uczniów klasy V, którzy wykazali się zaangażowaniem i pomocą w zorganizowaniu wyjazdu do miasteczka. Klasa V – będąc tego dnia poza murami szkoły – wzięła również udział w akcji „Szkoła do Hymnu!”. Punktualnie o godzinie 11:11 odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

Opracowanie: Michał Wolski

Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić„. Pierwsza sobota listopada była w naszej szkole pracowitym dniem. Dzięki ofiarności ludzi dobrego serca uczniowie mogą cieszyć się nowymi meblami w szatni szkolnej, która stała się jaśniejsza i przestrzenna. Cała społeczność wyraża serdeczne podziękowania Hurtowni Płyt Meblowych S-GROUP za przekazanie płyt, Firmie Adam Olczyk MEBLANET za wykonanie mebli oraz Rodzicom: p. Damianowi Węglewskiemu, p. Grzegorzowi Krzyszkowskiemu, p. Adamowi i Anecie Olczykom za pomoc w ich montażu. Dziękujemy!
 
Opracowanie Danuta Kaczmarczyk

Dnia 09.11.2021 r. odwiedzili nas hobbici. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Niebawem kolejne wizyty w powieści fantasy.

Opracowanie: Katarzyna Wieczorek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony 5 listopada to jedno z najsympatyczniejszych świąt. W piątek uczniowie klas I – III oraz oddziału przedszkolnego zamienili się w swoich ulubionych bohaterów. Była prezentacja bajkowych postaci oraz wiele zabaw związanych tematycznie ze znanymi wszystkim baśniami i bajkami.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

Dużym sukcesem zakończył się udział naszych uczniów w rozgrywkach piłki ręcznej. W mistrzostwach miasta reprezentanci naszej szkoły zajęli III miejsce uzyskując jednocześnie awans do zawodów powiatowych, na których wywalczyli II miejsce. Gratulujemy!

Opracowanie: Damian Proszowski

4 listopada poznaliśmy nazwiska laureatów etapu rejonowego konkursu „Książka mówi”. Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się uczennica kl. VII Maria Dobosz. Dalej trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Opracowanie: Anna Śliwakowska

Akcja KASZTANOBRANIE w PSP nr 5 w Radomsku zakończona! Zebraliśmy 284 kg kasztanów! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dostarczone do szkoły zbiory! Pozyskane ze zbiórki pieniądze zostały przekazane na potrzeby szkolnych organizacji uczniowskich, tj. Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Samorządu Uczniowskiego.

Opracowanie: Marlena Dygudaj, Damian Proszowski (opiekunowie akcji)

Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji MEiN „Szkoła pamięta”.  Tym razem uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w następujące działania:
– odwiedzenie grobów zmarłych pedagogów na cmentarzu parafialnym (kl. V);
– wykonanie tematycznej gazetki upamiętniającej druhnę Rosi – nauczyciela naszej szkoły, pomysłodawczynię Festiwalu OPAL (kl. VII);
– opracowanie prezentacji biograficznych i plakatu przedstawiającego sylwetkę Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” i Tadeusza Różewicza (kl. VI i VIII);
– nauka pieśni patriotycznych (kl. IV – VIII);
– zapoznanie uczniów z miejscami pamięci narodowej w Radomsku i okolicach;
– projekcja filmu „Ocalić od zapomnienia” (kl. VII).

Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem”. (Emily Potter)

Opracowanie: Agata Spałka 

Ślubuję:
Być dobrym Polakiem…
To słowa rozpoczynające treść Ślubowania, które 29.10.2021 r. wypowiedzieli uczniowie klasy I.
Dzieci, pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Olczyk, przygotowały część artystyczną. Pierwszaki z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na koniec otrzymały upominki ufundowane przez rodziców.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

W dniu 28.10.2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania „Zaczarowany Świat Książek” organizowanym przez PSP nr 4 i PSP nr 7. Szkołę reprezentowali uczniowie: Jakub Cichoń z klasy VI i Tymoteusz Trzeciak z klasy V, który zdobył wyróżnienie w tym konkursie. Cieszymy się z kolejnych sukcesów naszych uczniów. 

Opracowanie: Agata Spałka

27 października uczennice kl. VII Hanna Dratwa i Maria Dobosz reprezentowały szkołę w konkursie pt. „Książka mówi” w Piotrkowie Trybunalskim. Konkurs organizowany jest na terenie województwa łódzkiego i składa się z 3 etapów. Dziewczęta wystąpiły na ten moment na etapie rejonowym. Celem konkursu jest rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (dla szkół podstawowych) i twórczości Cypriana Kamila Norwida (dla szkół średnich). Hanna czytała wiersze: „Niebo złote ci otworzę…” i „Jesień to gwiazdy” , Maria natomiast: „Sur le pont d’Avignon” i „Noc samobójcza”. Ocenie podlegała interpretacja czytanego tekstu oraz oprawa artystyczna prezentowanego utworu. Uczennice do konkursu przygotowały panie: p. Anna Śliwakowska i p. Agata Spałka. Nad oprawą muzyczną czytanych wierszy czuwał p. Michał Wolski. Teraz z niecierpliwością wszyscy oczekują na na wyniki.

Opracowanie: Anna Śliwakowska, Agata Spałka

22 października w Miejskim Domu Kultury odbył się 23. Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny „Miłość pisze się Jezus”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII a: Oliwia Mossur i Maja Trzeciak. Celem konkursu jest, m.in. propagowanie idei poprawnej pisowni, motywowanie uczniów do doskonalenia umiejętności w zakresie ortografii. Do zmagań z wyrazami „nieco trudniejszymi” przystąpiły 44 osoby. Warto dodać, iż dziewczęta były najmłodszymi uczestniczkami. Gratulujemy udziału!

Opracowanie Anna Śliwakowska

Wyniki wyborów do prezydium Samorządu Uczniowskiego
W dniu 21.10.2021 r. przeprowadzone zostały w naszej szkole wybory do prezydium Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie szkoły. Wzięło w nim udział 152 uczniów wybierających swoich przedstawicieli spośród 4 kandydatów. Wśród wszystkich oddanych głosów 2 były nieważne. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.
Zgodnie z Regulaminem w skład prezydium Samorządu Uczniowskiego weszły 4 osoby , z następującym przydziałem czynności w roku szkolnym 2021/2022:
Antonina Zielińska kl. VI – 59 głosów – PRZEWODNICZĄCY SU
Maja Antczak kl. V – 41 głosów – ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO
Maja Trzeciak kl. VII – 28 głosów – CZŁONEK
Zofia Małecka kl. V – 22 głosy – CZŁONEK
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!
Opiekunowie SU

W poniedziałek 18 października 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku uroczyście wręczono stypendia prezydenta Radomska za wybitne osiągnięcia w nauce oraz za wybitne osiągnięcia artystyczne. Młodzież została nagrodzona za sukcesy w roku szkolnym 2020/2021. Jedną ze stypendystek została nasza uczennica z kl. VII Maria Dobosz. Gratulujemy!

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

W dniu 17 października 2021 r.  w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się uroczyste rozdanie nagród dla laureatów etapu rejonowego II edycji konkursu pięknego czytania „Książka Mówi”, którego celem jest rozwijanie czytelnictwa poprzez poznanie i upowszechnianie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida.

Jedną z laureatek została nasza uczennica Maria Dobosz z kl. VII. Serdeczne gratulujemy oraz życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim!

15 października obchodzony był Światowy Dzień Mycia Rąk. W obecnym czasie umiejętności dokładnego mycia rąk i przestrzeganie reżimu sanitarnego są szczególnie ważne. Dlatego też 14 października zespół edukacji wczesnoszkolnej wspólnie z p. pielęgniarką i członkami Szkolnego Koła PCK przeprowadził akcję poświęconą przypomnieniu zasad prawidłowego mycia rąk.

Pani pielęgniarka przeprowadziła w klasach I – III i oddziale przedszkolnym pogadankę a starsze koleżanki pokazały młodszym uczniom jak prawidłowo myć ręce. Zajęcia zakończyły się wspólnym wykonaniem plakatów i kolorowanek.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

Z okazji Dnia Jeża (10 XI) w klasach 4-8 odbyły się prelekcje poświęcone temu pożytecznemu i sympatycznemu ssakowi. Jeż jest częstym gościem naszych ogrodów, w poszukiwaniu pokarmu co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony wyginą.

Największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, więc niezbędna jest podstawowa wiedza nie tylko o zwyczajach i potrzebach jeży, także o opiece i pomocy jeżom chorym, potrąconym przez samochody.

Uczniowie dowiedzieli się gdzie szukać pomocy i azylu dla jeży. Można zwrócić się do lekarza weterynarii lub dzwonić pod nr pogotowia jeżowego

tel. 603 673 647, 505 140 960 (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży „Nasze Jeże„)

Dniu Jeża towarzyszyły też konkursy: konkurs plastyczny dla dzieci młodszych (klasy I-III) i quiz wiedzy o jeżach dla klas starszych.

Opracowanie: Jolanta Ostojska

XXI Dzień Papieski 

Tegoroczny XXI Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem „Nie lękajcie się!” Na korytarzu szkolnym przygotowano z tej okazji wystawkę, a w każdej klasie podczas lekcji religii przeprowadzone zostały katechezy tematyczne.

Idea „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z niedzielą poprzedzającą 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za Jego osobę.

Podczas każdego Dnia Papieskiego we wszystkich kościołach i na ulicach miast odbywa się zbiórka pieniężna na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga w kształceniu się zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Opracowanie: Elżbieta Janik

Dzień Edukacji Narodowej to odpowiedni czas na podziękowania i życzenia. Obchody tegorocznego święta przybrały formę Koncertu Życzeń. W ten odświętny, październikowy poranek zestawem upominkowym dla wszystkich pracowników szkoły były życzenia oraz muzyczny relaks. 

Opracowanie: Elżbieta Janik, Katarzyna Makuch – Jachowicz

We wrześniu 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science fiction. Książki Lema inspirowały i wciąż inspirują artystów, pisarzy, twórców filmowych i teatralnych. Z tej okazji odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w kategoriach klas IV-VI oraz VII-VIII. Uczniowie czytali fragmenty utworów pisarza. Oto lista zwycięzców:

Kategoria kl. IV-VI
I miejsce Oliwier Dziegieć
II miejsce Jakub Cichoń
III miejsce Wiktoria Bogacka

Kategoria kl. VII-VIII
I miejsce Amelia Fila
II miejsce Martyna Mendelska
III miejsce Maciej Pioruński

Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu. Zdjęcia w galerii przedstawiają laureatów.

Opracowanie: S. Oberska, K. Makuch – Jachowicz

Dnia 28.09.2021 r. z okazji Dnia Chłopaka dla klasy I-III oraz oddziału przedszkolnego zorganizowano wyjazd do MDK na film pt. „Mała Wielka Stopa 2„: W rodzinie siła.

Opracowanie: Katarzyna Makuch – Jachowicz

Dzień Chłopaka w klasie I. Były upominki, świetna zabawa i dużo uśmiechów.

Opracowanie: Małgorzata Olczyk

Bardzo dużym sukcesem dla naszych uczniów zakończył się udział w IX Festiwalu Pięknego Czytania zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ładzicach i Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku. Uczennica klasy VII Maria Dobosz została Mistrzem Festiwalu Pięknego Czytania, jak również otrzymała Nagrodę Starosty Powiatu Radomszczańskiego. Natomiast uczeń klasy V Tymoteusz Trzeciak zdobył nagrodę Dyrektora Muzeum Regionalnego w Radomsku. Do konkursu uczniów przygotowały panie: Anna Śliwakowska, Agata Spałka i Jolanta Zasempa. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowanie: Agata Spałka

Już po szósty nasza szkoła wzięła udział w konkursie ph. „Elektrosprzęt w dobre ręce” organizowanym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o. o. pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Radomska. Uczniowie, rodzice a także inni chętni oddali zużyty elektrosprzęt, co dało naszej szkole wśród szkół podstawowych III miejsce i nagrodę pieniężną. Dziękujemy za udział!

 

Opracowanie: Jolanta Ostojska

28 września klasa IV – z okazji Dnia Chłopaka – udała się do Stacji Grawitacja w Częstochowie. 

Opracowanie: Michał Wolski

Dnia 17.09.2021 r. w klasach I-III odbyły się warsztaty zdrowego żywienia prowadzone przez dietetyczki z „Natur House”. Uczniowie poznali zasady prawidłowego odżywiania, odkryli różnorodne, pełne świeżości i smaku produkty, uczyli się uważnego jedzenia, rozwijali swoje słownictwo kulinarne. Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem w działania proponowane przez panie dietetyczki. Odpowiednie odżywianie jest podstawą prawidłowego rozwoju młodych ludzi. Błędy żywieniowe mogą powodować różne problemy, które negatywnie wpływają na organizm dzieci i młodzieży. Jest to narastający problem o charakterze globalnym. Na zamieszczonych zdjęciach widzimy piramidę żywienia, rozwiązywanie krzyżówek przez uczniów oraz grupowe zdjęcie z panią dietetyk i wychowawcą klasy.

Opracowanie: Katarzyna Makuch-Jachowicz, Sylwia Oberska

We wtorek odbyły się kolejne spotkania w ramach współpracy z Komendą Policji w Radomsku, tym razem dla kl. VII i VIII. Zajęcia dotyczyły sytuacji i zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży, cyberprzemocy, ogólnie pojętego bezpieczeństwa. Aspirant p. Agnieszka Kropisz rozmawiała z uczniami na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich, poruszała zagadnienia dotyczące przejawów demoralizacji wśród dzieci i młodzieży, a także przedstawiła katalog środków wychowawczych, jakie może zastosować sąd rodzinny wobec nieletniego. Uczniowie aktywnie włączali się w dyskusję oraz zadawali dużo pytań dotyczących różnych zachowań oraz ich skutków prawnych.

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

W ramach działań prewencyjnych z zakresu profilaktyki społecznej, realizowanych cyklicznie przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Radomsku, odbyły się dzisiaj w naszej szkole pogadanki z przedstawicielami Policji z zakresu Bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie klas I – III poznali zasady prawidłowego zachowania się na drodze, dowiedzieli się również jaki wpływ na ich bezpieczeństwo mają elementy odblaskowe, które na koniec spotkania trafiły do rąk uczniów.

Opracowanie: Agnieszka Rakowska

1 września 2021 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Ze względu na panujące warunki epidemiczne uczniowie spotkali się tego dnia z wychowawcami. Wszystkim uczniom i nauczycielom spokojnego roku szkolnego życzy administrator strony.

Skip to content